30.7.2018 / Fotoğraf: Gökhan GÜRLEYEN / Seyahat

Kıyıköy, İstanbulluların son zamanlarda uğrak noktası olan Trakya’nın şirin ilçelerinden bir tanesidir. Kıyıköy’e gidenler hem yeşile hem de maviye doyacaktır. İstanbul’dan yaklaşık 2 – 3 saatlik yolculukla ulaşabileceğiniz balıkçı köyünde neler yapabileceğinizi sizin için derledim.

Küçük ve şirin köy olan Kıyıköy, Trakya’nın Vize ilçesine bağlı balıkçı köyüdür. Buradaki halkın büyük bir kısmı balıkçılık ile geçimini sağlar.

Papuçdere ve Kazandere dereleri de bu şirin köyden geçerek Karadeniz’e akmaktadır. Bu iki derenin Karadeniz ile birleştiği noktada kumsal sahil bulunmaktadır. Köy halkı ve ziyaretçiler burada denize girerek serinlerler. Ayrıca buraya gelenler tarihi dokusunu biraz kaybetmiş olsa da dünyanın en eski taş oyma manastırlarından Aya Nikola Manastırı’nı da ziyaret edebilirler.

Kıyıköy’e gittiğiniz zaman sandal turu yapmadan geri gelmeyin. Tekneler ile dere üzerinde gezmek çok eğlenceli. Teknelere en fazla 6 kişi binebiliyor. Yaklaşık yarım saatlik bir tur yaptıktan sonra butik kafelerde oturup doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Ay Çiçeği

Kıyıköy’e Nasıl Gidilir

Kendi aracınızla yola çıktığınız zaman İstanbulBulgaristan gidişinde, Saray - Vize yolu üzerinden Kıyıköy’e ulaşabilirsiniz. Temmuz başlarında giderseniz yol üstünde ay çiçeği tarlalarını görebilirsiniz. Buralarda kısa mola vererek fotoğraf çekimleri yapabilirsiniz.Bir Yorum Bırak

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.