13.7.2018 / Teknoloji

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından bazı kullanıcıları engellemeye devam ediyordu. Fakat bu engellemeler yargı engeline takıldı. ABD federal mahkemesi Trump’ın kullanıcıları engellemesinin anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

New York'ta bulunan federal mahkeme, Donald Trump'ın Twitter’da bazı takipçilerini engellemesiyle ilgili davada kararını açıkladı. Mahkeme  ABD başkanının Twitter'da hiçbir kullanıcıyı engellemeyeceğini açıkladı.

Mahkeme kararı, Donald Trump’ın sosyal medya ekibinin ya da bizzat kendisinin bazı kullanıcıları engellemesinden hemen sonra verildi.

Kararda "devlet memurlarının politik görüşleri nedeniyle hiçbir kişiyi engelleyemeyeceklerini” belirten hakim Naomi Reice Buchwald, aksine davranışın anayasa ile koruma altına alınmış düşünce özgürlüğünün bir ihlali olacağına hükmetti. ABD Başkanı'nın Twitter hesabının, hükümet faaliyetlerinin ortaya konduğu, karşılıklı etkileşime dayanan kamusal bir alan olduğuna dikkat çekilirken herkesin bu alana erişim hakkı olması gerektiğini belirtildi.

New York Columbia Üniversitesi'ne bağlı bir enstitü 2017 yılında Twitter kullanıcılarının Trump tarafından engellenmesine karşı dava açmıştı. ABD Başkanı Donald Trump'ın yaklaşık 52 milyon 200 bin takipçisi bulunuyor. Takipçilerin ne kadarının bot hesap olduğu ise belirsiz.Bir Yorum Bırak

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekiyor.