10 Kutsal Feminen Arketip

30.12.2021 / Moda / Magazin / Genel

Gündelik hayatımızda kendimizde ve çevremizde gördüğümüz herkeste zuhur eden arketiplerden kadınsı olanlar hakkında her şey bu yazıda.

10 Kutsal Feminen Arketip

İçinizdeki sayısız arketipin parçalarını tanıyacağınız ve muhtemelen bunlardan birkaçıyla diğerlerinden daha derinden rezonansa girip daha fazla somutlaştıracağınız bu yazının size rehberlik etmesine izin verin; ve sezgilerinize güvenin.

Bazıları ataerkil toplumlar tarafından daha çok kutlanıp saygı görse de, iyi ya da kötü kadınsı arketiplerin olmadığını belirtmek gerek. Her arketipin kendi pozitif ve negatif yönleri vardır. Ancak bunların neye benzediğini bildiğinizde olumlu nitelikleri geliştirebilirsiniz.

Cinsiyete Bağlı Arketip

Cinsiyet açısından değerlendirildiğinde bir arketip, bir kadın veya erkeğin sergilediği niteliklerin, düşüncelerin ve davranışların bir kombinasyonu olarak tanımlanabilir. Kadınsı, dişil ve feminen olarak adlandırılan kadın cinsiyetine ait olanlarla, erkeksi, eril ya da maskülen olarak nitelendirilen erkek cinsiyetine ait arketiplerin niteliklerini ne kadar geliştirir ve onları hayatınıza entegre ederseniz, o kadar beslenmiş ve dengeli hissedebilirsiniz.

Feminen arketipinize göre yaşam kalitenizi artırabilirsiniz

Birey, kendisinin farklı bölümlerine uyum sağlayıp, önceliklerini ve rekabet halindeki bağlılıklarını dinleyebildiği, gözlemleyebildiği veya hissedebildiği zaman, bunları sıralayabilir ve onun için önemini ölçebilir. Daha sonra bilinçli seçimler yapabilir. Çatışmalar ortaya çıktığında, hangi öncelikleri diğerlerinin üzerine koyacağına ve hangi adımları atacağına karar verir. Sonuç olarak kararları, iç savaşları kışkırtmaz, onun yerine iç çatışmaları çözer.

Temel Kadınsı Arketipler

Kadınsı arketiplerle ilgili birçok bilgi mevcuttur. Bazı kaynaklarda dört temel dişil arketip olduğu söylenirken, bazı ruhani öğretilerde 13 adete kadar çıkartılır. Bizse size, tüm bu kaynaklardan faydalanarak, rutin yaşantılarımız içerisinde sıkça karşılaşma ihtimalimiz olan ve bazılarını farklı isimlerle duymuş olabileceğiniz 10 kutsal feminen arketipten bahsedeceğiz:

1) Bakire

2) Âşık

3) Anne

4) Cadı

5) Şifacı

6) Rahibe

7) Kraliçe

8) Savaşçı

9) Vahşi kadın

10) Bilge Kadın

Yukarıdaki başlıklara tıklayarak bilgilerine erişebileceğiniz arketiplerden, sizin için muhtemel baskın arketipinizin şu anda ne olduğunu öğrenmeniz halinde, hayatınızın şimdiki zamanında uygulayabileceğiniz mottolar hakkında bir fikre sahip olabilirsiniz.

Yine de şunu bilmelisiniz ki, bir kadın olarak bu arketiplerin tümüne şu anda sahip olabilirsiniz veya herhangi bir zamanda bunların herhangi bir kombinasyonuna sahip olabilirsiniz.

Bazı arketipler, bir kadının hayatının belirli zamanlarında daha yaygındır. Örneğin, bir kadın çocuklarını yetiştirirken anne arketipini somutlaştırması muhtemeldir. Ya da kendi işini yürütürken kraliçe arketipini harekete geçirmesi muhtemeldir.

O anki durumunuza göre arketipler değişkenlik gösterebilir. Aynı anda hem anne hem kraliçe arketiplerini yaşayabilirsiniz.

Feminen arketipler çoğu zaman aynı anda çalışır ve her gün ve her an bunların arasında dolaşırsınız. Farklı hissettiğiniz ve farklı yönlere çekildiğiniz anların tamamında o an için baskın arketipinizin dışında olabilirsiniz. Bu aynı zamanda arketiplerin çekiciliğini kanıtlayan bir olgudur. Ve bu şekilde hangileriyle uyumlu olduğunuzu ve hangileri ile çatıştığınızı görme şansınız olur.

Unutmayın, ömrünüz boyunca yürüyeceğiniz ruh yolunda kendinizi daha iyi tanımanız ve çevrenizde olan bitenleri daha iyi tanımlayabilmeniz için bu bilgileri kullanabilirsiniz.