120 Dakikada Sağlıklı ve Mutlu Olmak

26.06.2019 / Sağlık / Genel

Mutlu olmak için yaşamınızda büyük değişiklikleri yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak 120 dakikayı dışarıda geçirmeniz yeterli.

120 Dakikada Sağlıklı ve Mutlu Olmak

Olabildiğince mutlu ve sağlıklı kalmak için, yaşamınızda büyük değişiklikleri yapmanız gerektiğini düşünebilirsiniz. Ancak, yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki, haftada yalnızca birkaç saat ayıracağınız küçük görülebilecek günlük farklılıklar, aslında hayatınızda gerçekleştirebileceğiniz en büyük ve en uzun süreli etkiye sahip olabilir.

Exeter Univercity - Exeter Üniversitesi

Exeter Üniversitesi'nde gerçekleştirilen bu araştırmanın yeni bulgularına göre, haftanın iki saatini dışarıda geçiren insanlar, tüm hafta boyunca dışarıya çıkmayanlara göre daha sağlık ve psikolojik olarak daha güçlüler. Çalışmaya göre, bu iki saatin tek bir gezi sırasında mı yoksa haftaya yayılmış küçük partlar halinde mi yapıldığı önemli değil. Yine aynı şekilde, herhangi bir şehir parkında ya da doğrudan doğanın içinde olmanın da çok büyük ehemmiyeti yok. Önemli olan tek şey, en azından 120 dakikayı dışarıda geçirmeniz.

Yaklaşık 20 bin kişiden gelen verilerin analiz edildiği çalışmada, yaş, cinsiyet, meslek, etnik köken, sosyal sınıf ve diğer faktörlere bakılmaksızın sonuçların genel olarak aynı olması şaşırtıcı görünse de, bunun neredeyse tüm insanların biyolojisinde aynı etkiyi vermesi oldukça sevindirici.

sağlıklı yaşam için öneriler

Kişinin motivasyon düzeyinin doğada geçirdiği vakitle bağlantılı olması çok da şaşırtıcı olmasa da, araştırmacıların dış mekan aktiviteleri için elde ettiği bu sonuç gelecekte yapılacak çalışmalar için de bir basamak oluşturuyor. Üniversitede çevre alanında araştırmalar yapan Psikolog Dr. Matthew White konu ile ilgili şunları söylüyor:

Doğanın içinde, açık havada olmanın insanların sağlığı ve psikolojik refah seviyeleri için iyi olabileceğini zaten biliyorduk ancak şimdiye kadar ne kadarının yeterli olduğunu söyleyememiştik.