13 Yılda Yapılan İşlemeli Elbise

24.10.2022 / Kültür / Sanat / Moda / Magazin

13 yıllık bir proje nihayet sona erdi ve 46 ülkeden toplamda 343 nakışçının elinden geçen çarpıcı kırmızı elbise tamamlandı.

13 Yılda Yapılan İşlemeli Elbise

Red Dress, İngiliz sanatçı Kirstie Macleod tarafından tekstil ve nakış yoluyla kimliği, kültürü ve geleneği araştıran bir proje olarak başlatılmıştı. Düğmeli gömme bir korsaj, uzun kollu ve göz alıcı bir kuyruğu olan tam bir eteğe sahip bu frak, Güney Afrika, Meksika, Mısır, Kenya, Japonya, Türkiye ve diğer ülkelerdeki tüm dünyadaki sanatçılar tarafından elle işlenen 84 parça bordo ipek dupiondan yapıldı.

Web sitesinde “Zanaatkarlar, kendi kültürel ve geleneksel deneyimlerini eklerken kendi kimliklerini ifade eden bir eser yaratmaya teşvik edildi” diyor. Tasarımları kendi hayat hikayelerinden ve deneyimlerinden ilham alıyor. Sanatçılar arasında savaştan kaçan mülteciler, asırlık gelenekleri sürdüren zanaatkarlar ve sanatı ilk kez öğrenen nakışçılar var.

Bu projeye katkıda bulunan sanatçıların yedisi dışında tamamı kadındı. Başlangıçta, nakış yoluyla, farklı kültürleri sınırsız bir şekilde birleştirerek bir kimlik diyaloğu yaratmayı amaçlayan proje, şu anda aynı zamanda kendini ifade etme platformu, seslerin yükseltilmesi ve duyulması için bir fırsat haline geldi. Kırmızı elbise tamamlandıktan sonra, parçanın yaratılmasına yardımcı olan birkaç sanatçı tarafından giyildi ve projeye ek bir tamamlanma duygusu getirdi.

13 yılda yapılan işlemeli kırmızı elbise

13 yılda yapılan işlemeli kırmızı elbise

13 yılda yapılan işlemeli kırmızı elbise