1.5 Milyon Balonla Gelen Facia

10.03.2023 / Tarih / Genel

1986 yılında Cleveland Balon Faciası olayında, 1.5 milyon balonun serbest bırakılması sonucunda 2 kişi hayatını kaybetti.

1.5 Milyon Balonla Gelen Facia

Cleveland, Ohio da 1986’ya kadar şehirde güzel gelişmeler yaşandı ve Clevelandlılar bunu tarihin en büyük eş zamanlı balon salınımıyla kutlamak istediler. Bunun bir rekor olması planlanıyordu.

2500 gönüllü 1.5 milyon balonu şişirdi. Uzmanlar tüm bu balonları bir arada tutmak için dev bir yapı inşa ettiler. Yapısının tepesine de balonların uçmasını önlemek için dev bir file geçirdiler. Biyolojik olarak parçalanabilen latexlerden yapılan bu balonların şehrin en uzun yapısı Terminal kulesini geçip Erie gölüne doğru gitmesi gerekiyordu. Plana göre orada patlayıp yok olmaları bekleniyordu ama hava şartları düşünülmemişti.

1.5 milyon balonla gelen facia

Bir önceki gece rüzgar saatte 100 km hıza ulaştı. Balonların havaya bırakılmasının ardından bir yağmur fırtınası vurdu. Fırtına balonların yönünü de değiştirdi. Göle gidecek olan balonlar bir anda şehrin içine doğru yönlendiler.

Cleveland havalimanı piste düşen balonları temizlemek için 30 dakikalığına uçuşları durdurdu. Balonlar Ohio’nun en kuzeyine kadar gitti hatta Erie gölünün Kanada sınırına kadar ulaştı.

1.5 milyon balonla gelen facia

Ayrıca balonlar bir çiftçinin Arap atlarını ürküttü hatta atlara kalıcı hasarlar verdi. Bunun üzerine çiftçi dava açtı ve davayı kazandı.

2 kişi de balon skandalından dolayı yaşamını yitirdi. 27 Eylül’de iki balıkçı hakkında kayıp bildirimi yapıldı ama sahil güvenlik balıkçıları arayamadı çünkü gölün üstü balonlarla doluydu.

Guinness bu faciayı Dünya’nın en büyük eş zamanlı balon salınım rekoru olarak kayda geçti. Bu rekor bir daha da kırılamadı çünkü bu olaydan sonra çevresel tehdit yaratmamak için toplu balon salınımları yasaklandı.

1.5 milyon balonla gelen facia