150 Bin Kareden Oluşan Ay

12.3.2019 / Kültür / Sanat / Bilim / Teknoloji

Astrofotoğraf uzmanı Andrew McCarthy’nin, 150 bin çekimden oluşturduğu muhteşem ay fotoğrafı görenleri hayrete düşürüyor.

150 Bin Kareden Oluşan Ay

Geçtiğimiz dönemlerde toplamda 50 bin kareden oluşturduğu, ayın yüksek çözünürlüklü inanılmaz fotoğrafının ardından adından sıkça söz ettiren McCarthy, bu proje üzerinde çalışırken, ayın jeolojik yapısını gösteren renkli bir sürüm oluşturma fırsatı da buldu. 150 bin fotoğraftan renk verilerini alarak, ayın 64 megapiksel renkli bir fotoğrafını ortaya koydu.

Bir önceki çalışmasının standart görüntüsünün aksine, ayın yüzeyindeki gizli renkleri ortaya koyan sanatçı, dünyaya benzerliğiyle hayranlık uyandıran bu fotoğraf için şu ifadelere yer verdi.

Aslında çektiğimiz tüm fotoğraflarda, ayın yüzeyindeki bu renk parlamaları mevcuttu fakat bu gizemi keşfetmek için onu aylarca gözlemlememizi bekliyordu. Beynimiz ve gözlerimiz yeterince hassas bir algıya erişirse ayı her zaman bu şekilde görebiliriz.

Kendisinin gözlemlemek için aylarını verdiği deneyimi herkesin yaşamasını isteyen Andrew McCarthy, bu değişimi yavaş yavaş gösteren bir animasyon da oluşturarak çevrimiçi mağazalarda ilgilileriyle paylaştı.

150 bin kareden oluşan ay fotoğrafı