200 Fil Telef Oldu

13.11.2019 / Çevre / Genel

Afrika ülkelerinden Zimbabve'de şimdiye kadar 200 kadar fil yaşanılan aşırı kuraklık nedeniyle telef oldu. Rakamın artmasından korkuluyor.

200 Fil Telef Oldu

Zimbabve yetkililerince yapılan açıklamaya göre, kuraklık nedeniyle ölmeye başlayan yüzlerce vahşi hayvanı ülkenin başka bölgelerindeki parklara taşıyacaklar.

Zimbabve Milli Parklar ve Vahşi Yaşam İdaresi'nden yapılan açıklamaya göre, Save Vadisi Koruma Alanı'ndaki Fil, Impala ve Bufalo gibi yüzlerce hayvan ülkenin diğer bölgelerindeki üç parka nakledilecek.

Hayvanlar su ve yiyecek bulmak için kendi doğal ortamlarını terk edip insanların yaşadığı bölgelere gelmeye başladı. Bu durum yerel halkı da endişelendirdi. Vahşi hayvanların insanların yaşadığı bölgelere gelmesi, ilerleyen dönemlerde insanların da hayvanlara yem olabileceği düşünülüyor.

200 fil telef oldu

Toplu taşıma kapsamında 600 Fil, 2 bin Impala, 50 Bufalo ve 40 Zürafa başta olmak üzere çok sayıda hayvan, Chizarira Milli Parkı, Sapi Milli Parkı ve Mavuradonha Safari Alanı'na götürülecek.

85 binlik Fil nüfusuyla Botsvana'dan sonra dünyada en fazla fili barındıran ülke olan Zimbabwe’de şimdiye kadar 200 civarı fil kuraklık nedeniyle telef oldu. Sağ kalan hayvanların taşınması için 3 milyon dolar bütçe ayrıldı.

Zimbabve'nin geçen ay su kuyuları açmak için 30 fil yavrusunu Çin'e satması tartışmalara yol açmıştı.