2006 İtalyan Futbolu Skandalı

14.09.2022 / Spor / Tarih

Calciopoli skandalı yani 2006 yılında İtalyan futbolunda çıkan şike skandalları sonucunda Serie A takımlarından Juventus küme düşmüştür.

2006 İtalyan Futbolu Skandalı

2006 İtalyan futbolu skandalı ya da Calciopoli skandalı, İtalya'nın en üst düzey futbol ligi Serie A'nın üst düzey takımlarını da içeren maç skorları üzerine oynandığının ortaya çıktığı olaylar zinciridir.

Skandalın ortaya çıkışı

Bu olayın ortaya çıkması büyük bir tesadüf eseri olmuştur. Polis bir mafyanın ilişkilerini, bağlantılarını araştırırken, telefon dinlemelerinde, hakem ayarlama işlerine de şahit olur. Daha sonra bu olayın yukarısına gidilerek Temiz Ayaklar Operasyonu adı verilen operasyonlar düzenlenmiş ve bu büyük skandal ortaya çıkartılmıştır.

Skandal ilk olarak Mayıs 2006'da İtalyan polisi tarafından kamuoyuna açıklandı ve başta son lig şampiyonu Juventus olmak üzere AC Milan, Fiorentina ve Lazio'yu de içeren bir şike organizasyonu olduğu iddia edildi.

Mahkeme süreci ve kararlar

14 Temmuz 2006 günü ilk karar açıklandı. Juventus, Fiorentina ve Lazio bir alt küme olan Serie B'ye düşürüldü. Tüm takımların bir sonraki yıl önemli puanları silindi ve lige bu şekide başlamaları kararlaştırıldı. AC Milan ligde kaldı ancak bu takımın da bir sonraki yıl puanlarının silinmesine karar verildi.

Kulüplerin kararı bozmak üzere bir üst mahkemeye başvurması üzerine Temyiz Mahkemesi 25 Temmuz 2006 günü son kararını verdi. Son karara göre Fiorentina ve Lazio, Serie A'da kaldı. Bir sonraki sezon Fiorentina'dan 19 puan, Lazio'dan ise 11 puan düşülmesine karar verildi. Juventus'un bir alt kümeye düşmesi onandı ancak -30 puandan başlaması istenen ilk karar bozuldu ve -17 puanla 2006-2007 sezonuna başlaması kararı verildi. Zaten küme düşürülmeyen AC Milan'ının ise 15 puan silinmesi şeklindeki ilk karar bozuldu ve ceza 8 puana indirildi. Bu sayede AC Milan bir sonraki sezon ön eleme oynayarak da olsa UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma şansını yakaladı.

Kulüplere verilen cezalar

Juventus:

  • Serie B'ye düşürüldü.
  • Bir sonraki yıl -9 puandan başlamasına karar verildi.
  • 2005 ve 2006 şampiyonluk unvanları geri alındı.
  • 2006-07 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı alındı.

AC Milan:

  • Bir sonraki yıl -8 puandan başlamasına karar verildi.

Fiorentina:

  • Bir sonraki yıl -15 puandan başlamasına karar verildi.
  • 2006-07 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı alındı.

Lazio:

  • Bir sonraki yıl -3 puandan başlamasına karar verildi.
  • 2006-07 sezonunda UEFA Kupası'na katılma hakkı alındı.

Bu kararlar şimdiye kadar bu kadar üst seviyede kulüplere verilmiş ilk cezalar oldu. 2006 FIFA Dünya Kupası'na katılan İtalya millî futbol takımının 13 oyuncusu bu 4 kulüpte oynuyordu.

Bu cezaların dışında İtalya Futbol Federasyonu'na bağlı 19 hakem ile Milan, Internazionale, Sampdoria, Genoa, Reggina, Udinese ve Chievo kulüpleri ile yöneticileri para cezaları ve men cezaları almışlardır.