2024 Ocak'ta Alınabilecek En İyi 3 Kripto Para

26.12.2023 / Ekonomi / Genel

2024 yılına girerken kripto piyasasına giriş yapmak isteyen kişiler için yatırımcıların tavsiye ettiği 5 alt coini inceledik.

2024 Ocak'ta Alınabilecek En İyi 3 Kripto Para

Kripto piyasası 2023 sonlarında hızla artarken yıl içerisinde %20’ye yakın yükseliş gösterdi. Bazı alt coinlerde %4000 artışlar da gözlemlendi.

Özellike ABD’nin kripto piyasalara daha ılımlı yaklaşması 2023 yılı sonlarında coinlerde yükselişe sebep oldu. Bu yükselişin bazı yatırım danışmanlarına göre daha başlangıç olduğu aktarılırken 2024 yılını Bitcoin yılı olarak tanımlayan yatırımcılar da mevcut.

DOGE

Dogecoin anlık, eğlenceli ve geleneksel bankacılık ücretlerinden muaf bir ödeme sistemi kurmaya karar veren yazılım mühendisleri Billy Markus ve Jackson Palmer tarafından icat edilmiş bir kripto paradır.

Özellikle Elon Musk tarafından eski adıyla Twitter yeni adıyla X sosyal medya platformu üzerinden yapılan paylaşımlarla adını duyuran Dogecoin, son zamanlarda yatırımcıların listesine girmiş durumda.

BONK

Bonkcoin, Solana blockchain üzerinde oluşturulan, köpek temalı bir meme tokenıdır. Yüksek hız ve düşük işlem maliyetleri ile bilinen Solana ağı üzerinde çalışır. BONK, özellikle meme coin piyasasında popülerlik kazanmış ve yatırımcılar arasında ilgi çekmiştir.

Bir ayda değerini %750 arttırmayı başaran Bonkcoin, 25 Aralık 2022 yılında yiyasaya 100 trilyon token olarak sürülmüştür.

SHIB

Ethereum üzerine kurulu bir meme coin olan Shiba Inu, Japonların meşhur av köpeği Shiba’dan ilham alarak oluşturulmuş bir şaka tokenıdır.

Günümüzde en büyük 20 cripto para birimi listesinde yer alan SHIB, 2020 yılında tanıtılmıştı.

Shiba Inu, “Bir kripto para birimi projesi yüzde 100 şekilde topluluk tarafından yönetilirse ne olur?” sorusuna cevaben yaratılmıştır. Shiba Inu topluluğuna SHIBArmy denir ve SHIBArmy’nin yaklaşık 500 bin üyesi vardır. SHIBArmy üyeleri şu prensipleri benimsemiştir:

  • Proje sıfırdan ve elde sıfır ile, hiçlikten bir şey yaratma ruhuyla başlamıştır.
  • Proje, mevcut bir topluluk ya da ekibe dayanmamaktadır.
  • SHIBArmy üyeleri, Shiba türü köpeğe sevgi besler.