10.2.2019 / Ekonomi

Taşeron firmalardan belediye şirketlerine geçen taşeron işçilerden 250 bin tanesi, sözleşmelerindeki yanlış ifadeden dolayı mağdur oldu.

Taşeron Yasası ile kadroya geçen taşeron işçilerin en çok gündeme getirdikleri konu taşeronun maaşına yansımayan %26 oranında asgari ücret zammı konusu oldu. Taşeron işçiler zamlı maaş almayı beklerken, aldıkları maaş beklentilerinin çok altında kaldı. Belediye kadrolarında çalışan işçilerin aldıkları zam oranı %4 olarak belirlendi.

Taşeron İşçi

Taşeron firmalarda çalışan ve ardından kadroya geçen yaklaşık 1 milyon işçiden sadece 250 bin tanesi yaptıkları sözleşmedeki ifade değişikliği yüzünden yüzde 26 zam oranından mahrum kaldı.

Koop-İş Başkanı ve Türk-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Eyüp Alemdar, konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı.

Yüzde 26’lık zamdan bir ifade yanlışlığı nedeniyle yararlanamayanlar var. Çalışanlar da dava açmaya başladı. Bu haksızlık giderilmeli. Taşeron sürecinde, firmalara iş verilirken, taşeron kapsamında çalışanların ücretleri de asgari ücrete göre orantılanıyordu. Bazı çalışanlar asgari ücretin bir buçuk katı kadar, bazıları ise iki veya 3 katı kadar ücretler karşılığında çalışıyordu. İşçiler kadroya geçerken ise ücretlerinin bildirilmesi gerekiyordu. Karışıklık da bu noktada çıktı. Bazı işçilerin ücretleri asgari ücret katları olarak bildirilirken, bazılarınınki net rakam olarak bildirildi. Ücretleri net rakam olarak bildirilenlerin asgari ücretle olan bağı kopmuş oldu. Bu nedenle çalışanların bir bölümü bu yıl asgari ücrete yapılan yüzde 26’lık zamdan yararlanamadı.

Taşeron İşçi

Alemdar, konuşmasına devam ederken 250 binden fazla kişinin bu şekilde mağdur olduğunu belirtti. Ayrıca bazı kişilerin %26 + 4 zam aldığına da dikkat çeken Alemdar, çalışanların aldığı ek ücretlerin de (aylık çocuk yardımı 25 TL, aylık yakacak yardımı 30 TL, günlük yemek yardımı 5) 2020 tarihine kadar artmayacağını belirtti.