5 Saniye Kuralı Nedir?

29.05.2021 / Genel

2008 yılında yazar, girişimci ve televizyon spikeri olan Mel Robbins tarafından ortaya atılan “5 Saniye Kuralı” gerçekten işe yarıyor mu?

5 Saniye Kuralı Nedir?

Televizyonda bir roket fırlatma reklamına denk geldikten sonra Robbins, aynı kararlılıkla kendini hemen ertesi sabah yataktan çıkarmaya karar verdi. Alarm çalmaya başladığında, beşten geriye saymaya başladı ve “Aynı NASA’nın roket fırlatması gibi” dedi.

5 saniye kuralı nedir

İşe yaramıştı. Robbins bir sonraki gün hatta ondan sonraki günlerde de aynı şeyi yaptı. 5 saniye kuralını sürekli kullanan Robbins, artık gerçekten bir şeyler hissetmediği eylemler için bile beşten geriye saymaya başladı. Her sayma işlemi bittiğinde daha önce yapmak için gereken enerjiyi hissetmediği işler için bile kendisinde enerji ve istek oluştuğunu hissetmeye başladı. Bir süre sonra 5 Saniye Kuralı Robbins’in hayat kuralı oldu.

5 saniye kuralı

Hayatınız ve yapılması gereken işleriniz için bireylerin kendilerini zorlaması gerektiğini vurgulayan Robbins, işin sırrının beklememekte ve harekete geçmekte olduğunu söylüyor.

Bilimsel Açıklaması

Geriye doğru saymak, beyni durmaya, odaklamaya ve başka bir şeyle ilgilenmeye zorluyor. Bu şekilde beyin artık korku, öfke, şüphe veya herhangi bir duygunun esiri altında olmuyor. Bu sayede kötü kararlar almaktan kurtuluyor.

5 saniye kuralı bilimsel açıklaması

Bu yöntem ayrıca, beynin alın korteksinde bulunan bir davranışı değiştirdiğinizde, yeni bir şeyler öğrendiğinizde veya düşüncelerinizi bir yere yönelttiğinizde kullandığınız kısmı da harekete geçiriyor.

Bu sayede beyniniz sizi kontrol etmiyor. Beyninizdeki dişlileri değiştiren ve kararları kolay almanızı sağlayan üst biliş tekniğini kullanmış oluyorsunuz.