5 Uzay Oteli Tasarımı

21.02.2022 / Bilim / Teknoloji / Seyahat

Hiç uzay boşluğunda bir gece geçirmeyi hayal ettiniz mi? Beş uzay oteli projesi bunun nasıl olabileceği konusunda bize fikir veriyor.

5 Uzay Oteli Tasarımı

Dünya'nın sınırlarından kaçabileceğimizi ve büyük bilinmeyeni keşfedebileceğimizi biliyor olsak da, bu tarz büyük bir yolculuk şimdilik sadece astronotlar için mümkün olabilir. Fakat astronotların uzaya gitmeden önce aldıkları eğitimin titizliğiyle, günlük tüketicilerin de bu seyahati yaşama düşü çok da uzak değil. Bazı araştırmacılar, uzay otellerinin önümüzdeki on yıl içinde var olacağına inanıyor.

Uzay otelleri için bazı fikirler kesinlikle abartılı olsa da, bazı olasılıklar yakın geçmişte mümkün görünüyor. Yine de tüm bu fikirler, ufkumuzu genişletiyor ve ticari uzay yolculuğunun olduğu bir dünya hakkında heyecanlanmamıza ilham veriyor.

Gateway Vakfı’nın Tasarladığı Voyager Sınıf Uzay İstasyonu

Listemizdeki ilk uzay oteli, 2027 yılında müşterilere hizmet vermeyi planlıyor. Gateway Spaceport'un Voyager Sınıfı Uzay İstasyonu, yaklaşık 400 yolcu taşıma kapasitesiyle, iddialı bir şekilde kitleler için güvenli bir seyahat deneyimi sağlamayı hedefliyor. Yirmi dört modülüyle dönme hızını artırıp azaltabiliyor ve yerçekimi seviyelerini ayarlayabiliyor.

VOYAGER CLASS SPACE STATION BY THE GATEWAY FOUNDATION

Spa, sinema ve restoran gibi birçok unsuru barındıran tasarımı ile turistik bir eğlenceye odaklanıyor. Yine de, uzayın karanlığıyla çevrili gezegenimize dönüp bakmak kadar ilginç bir şey hayal etmek zor.

Oteller İçin Küçük Bir Adım

Hotels.com uzay yolculuğunun yakın gelecekte olduğundan o kadar emin ki sitesinde rezervasyon almaya bile başladı. “One Small Step For Hotels” adlı bir sitede şirket, parlak ışıklar ve şık uzay giysileriyle bir bilimkurgu geleceği hayal ediyor.

ONE SMALL STEP FOR HOTELS

Konukların otelde çalışan insanlarla sınırlı etkileşime sahip olacağı şekilde dizayn ediliyor. Çeşitli robotlarla bilim kurgu tarzında fütüristik hizmetler sunulması planlanan otelde en ilgi çekici kısım ise yüzen nesneler şeklinde sunulan ikramların bulunduğu Meteor Minibar’ı.

Beam (Işın)

Amerikan Uzay Şirketi Bigelow Aerospace'in bir yan kuruluşu olan Bigelow Space Operations (BSO), çoğu uzay otelinin müşterilerini götürmeyi planladığı alçak Dünya yörüngesindeki uzay istasyonlarını pazarlamak ve işletmek için geliştirildi.

BEAM

Başarılı bir uzay aracı tasarımı ve NASA için şişirilebilir modüller geliştirme geçmişi ile Bigelow Aerospace, insanları uzaya götürmenin gerekliliklerini kesinlikle anlıyor. Bigelow Aerospace ve BSO’nun, uzay turizmi için geliştirdikleri CSS Skywalker uzay oteli ile dikkate değer fikir oluşturuyor.

Blue Origin’in Tasarladığı Orbital Reef (Yörüngesel Resif)

Orbital Reef, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un sahibi olduğu uzay turizmi şirketi Blue Origin tarafından hayal edilen bir istasyon. 2021'in sonlarında Blue Origin, ilk insanlı uzay uçuşunu başarıyla tamamladı, ancak şirketin uzay yolculuğu fırsatını daha da genişletme planları var.

ORBITAL REEF BY BLUE ORIGIN

Orbital Reef istasyonu için mevcut planlar, 10 kişiye kadar kapasiteli 32 bin fitlik bir uzay aracı gerektiriyor. Sadece bir otel konaklama yeri olarak değil, uzaya seyahat edebilen “karma kullanımlı bir iş parkı” olarak düşünülüyor.

Orion Span’in Tasarladığı Aurora İstasyonu

Aurora İstasyonu, herkes için erişilebilir bir hizmet sunacak bir uzay oteli hedefliyor. Piyasaya sürüldükten hemen sonra yolcuları daha önce hiç olmadığı kadar hızlı ve daha düşük bir fiyatla uzaya getirmeyi amaçlıyor.

AURORA STATION BY ORION SPAN

12 günlük bir yolculuk için aynı anda 4 yolcu ve 2 mürettebat üyesini barındıracak şekilde tasarlanan istasyonda misafirlerin, uzay yolculuğunun gerçeklerine hazırlanmak için modern ve özel bir astronot eğitimi versiyonundan geçmesi gerekiyor.