5 Yaşındaki İtalyan Piyano Dâhisi

07.06.2022 / Eğlence / Kültür / Sanat

Beş yaşında besteler yazmaya başlayan Mozart’ın müziğine, yine o yaşlardaki genç bir yıldızın hayat vermesi oldukça uygun ve muhteşem.

5 Yaşındaki İtalyan Piyano Dâhisi

Beş yaşındaki İtalyan piyano dehası Alberto Cartuccia Cingolani, Abruzzo bölgesinde Penne'de düzenlenen 10. Uluslararası Müzik Yarışması'nda Mozart'ın Do majör 16. Piyano Sonatı'nı ustaca yorumlayarak izleyenleri büyüledi. Küçük sanatçının videosu kısa sürede internette viral oldu ve Twitter'da 5 milyondan fazla görüntülendi.

Cingolani, müzikal bir aileden geliyor. Babası Lombardiya bölgesinde öğretmen olarak çalışıyor ve annesi şan eğitmeni. Oğulları 3 yaşındayken onu piyanoyla tanıştırdılar ve enstrümana olan doğal yakınlığını çabucak fark ettiler. 10 dakikalık uygulama seanslarıyla başladılar ve Cingolani olgunlaştıkça kademeli olarak arttılar. Başladığında müziği okuyamasa da - ve aslında hala öğreniyor - mutlak ses perdesi dedikleri şeye; yani herhangi bir notayı tanımlama ve yeniden yaratma yeteneğine sahip.

İlk sokağa çıkma yasağının olduğu aylarda çalmaya başladığını söyleyen Alberto'nun annesi Alessia Cingolani, oğluyla ilgili şunları ifade ediyor:

Her zaman evdeydim, bu yüzden teşvik edici bir şey yapmak için küçük bir klavyeyle çalmaya başladık. Oradan Alberto'nun çok uygun olduğunu anladım. Bunu yaparken kocam ve ben onun mükemmel bir adım attığını fark ettik. Bir buçuk yıldır Alberto, hem yaşı hem de öğrenmesi için harcadığı zaman açısından dikkate değer şeyler yapıyor. Notaları iyi okuyamasa da, klavyedeki yerini çabuk kavrıyor. O çok içgüdüsel.

Aile, geleceğin yıldızına İtalya'daki sayısız müzik yarışmasında eşlik ediyor ve en iyi performanslarından bazılarını kaydediyor. Cingolani'nin piyano performanslarını görmek istiyorsanız babası Simone Cingolani'nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.