500 Dolarlık Teleskopla Uzay Fotoğrafı

04.08.2022 / Bilim / Teknoloji / Genel

Hubble Uzay Teleskobu, 1995 yılında Kartal Bulutsusu'nun “Yaratılış Sütunları”nı fotoğrafladığında, görüntü anında bir klasik haline geldi.

500 Dolarlık Teleskopla Uzay Fotoğrafı

Geçtiğimiz günlerde ise arka bahçe astrofotoğrafçısı Andrew McCarthy, Kartal Bulutsusu'nun görüntüsünü kendi imkanlarıyla çekti. Ve bunun için NASA'nın 16 milyar dolarlık uzay teleskobunu kullanmak yerine, bir izleme yuvası ve birkaç başka parçayla birlikte sadece 500 dolara aldığı 12" Newton teleskobunu kullandı. İki görüntüye yan yana bakıldığında, McCarthy'nin sonucu oldukça şaşırtıcı.

Görüntüsü daha geniş bir bulutsu görünümüne sahip olsa da “Yaratılış Sütunları”, kompozisyonun merkezinde net bir şekilde görülebiliyor. Bu görüntüyü elde etmek için birkaç akşam yaklaşık sekiz saat boyunca çekim yaptı. Dar bant filtreler kullanarak ışık kirliliğini azalttı ve Hubble'a oldukça benzeyen bir renk paleti elde etti.

Kartal Bulutsusu, McCarthy'nin tekrar tekrar başvurduğu bir konudur. Kullanılan filtrelere ve yapılan post prodüksiyon seçimlerine bağlı olarak her zaman farklı görünebilir, ancak sonuçlar her zaman muhteşemdir. McCarthy, bu görüntüleri dünyayla paylaşarak, uzayın inanılmaz manzaralarını fotoğraflamak için NASA yapımı bir teleskopa ihtiyacınız olmadığını hatırlatıyor.

Bu görüntüye sahip olmak istiyorsanız, McCarthy'nin web sitesinde satışa sunulan baskılarına göz atabilirsiniz.

hubble telescope vs newton telescope

Hubble Uzay Teleskobu (Hubble Space Telescope) Pillars of Creation photography

Andrew McCarthy Pillars of Creation photography by newton telescope of 500 dollars