Aamir Khan'ın En İyi 6 Filmi

1.11.2018 / Sinema

Bollywood sinemasının en ünlü oyuncularından olan Aamir Khan, tüm dünyaya Hint filmlerini sevdiren oyuncu ve yönetmendir.

Aamir Khan'ın En İyi 6 Filmi

Dünya çapında büyük başarıya imza atan Hint sinemasının önemli isimlerinden Amir Khan, oynadığı her filme değer katmıştır. Birçok film sadece içerisinde Amir Khan oynadığı için izlenmektedir. Amir Khan’ın en çok dikkat çeken 6 filmini sizler için derledik.

Dhoom 3

Dhoom 3

Yönetmenliğini Vijay Krishna Acharya’nın yaptığı Polisiye-aksiyon serisi olan Dhoom’un 3. halkası, 2013 yılında sinema severler ile buluştu. Amir Khan, babası ile sirkte gösteriler yapan Sahir karakterine can veriyor. Sahir, sihirbaz ve illüzyonistlik alanında üstün bir tecrübe ve yeteneğe sahip bir gençtir. Fakat babası ile birlikte çalıştıkları sirk maddi sıkıntılar içerisindedir. Sahir’in babası sirki kurtarmak için bankadan kredi çeker. Borc batağından kurtulamayan babasının intiharlarını seyretmek zorunda kalan Sahir, ilginç bir soygun planı yapar. Sahir bu yolda sevdiği kadın Aaliya'nın yardımını alacak, kendisini durdurmak için görevlendirilen özel polislerden de kurtulmaya çalışacaktır.

Ghajini

Ghajini

Christopher Nolan’ın Memento (Akıl Defteri) filminin Bollywood uyarlaması olan Ghajini, izleyenler tarafından hem çok eleştirildi hem de çok övgü aldı.

Hindistan’ın en zengin adamlarından Sanjay Singhania, nişanlısı Kalpana ile yakın zamanda evlenmeyi düşünür. Mafya lideri olan Ghajini, Sanjay Singhania’nın gözleri önünde Kalpana’yı öldürür. Bu saldırı sırasında kafasına aldığı darbe sonucu her 15 dakikada bir bildiği tüm şeyleri unutan adam olur. Singhania’nın tek amacı, 15 dakikada bir kaybolan anılarıyla, Kalpana’nın katili olan Ghajini’yi bulmaktır.

Taare Zameen Par - Her Çocuk Özeldir

Taare Zameen Par - Her Çocuk Özeldir

Amir Khan, bu film ile oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlikte de ne kadar başarılı olduğunu herkese kanıtlamış oldu. Filmin içeriğinde engelli çocuklara dikkat çeken Amir Khan, başarılı bir yapımın altına daha imzasını atmış oluyor.

Film, problemli bir çocuk ve onun hayatını değiştiren bir öğretmenin hikayesini anlatıyor. 8 yaşındaki Ishaan Awasthi, hiç kimse tarafından taktir edilmeyen bir çocuktur. Okulda dersleri kötüdür, üstelik arkadaşları ile de sık sık kavga eder. Arkadaşları, öğretmenleri ve ailesi tarafından dışlanan Ishaan, ailesi tarafından disipline sokulması için yatılı okula gönderilir. Burada da durum pek farklı değildir. Ta ki resim öğretmeni Ram Shankar ile tanışana kadar. Shankar, Ishaan’ın özel yeteneğini fark eder ve hayatını değiştirir. Ishaan artık resim öğretmeni sayesinde herkesin takdirini alan bir çocuk olur.

3 Idiots

3 Idiots

Bu filmi ülkemizde bilmeyen çok az kişi vardır. Birçok kişinin Amir Khan’ı tanıdığı film olarak da bilinir. Hatta okullarda öğretmenler tarafından öğrencilere izletilen filmlerden bir tanesidir. IMDB’nin en değerli filmleri arasında da yer alır.

Ailesinin zoruyla mühendislik fakültesine başlayan Farhan’ın hayali fotoğrafçılık yapmaktır. Oda arkadaşı Raju, fakir bir ailede büyümüş, bir an önce mesleğini eline alıp onlara bakmak için çırpınan bir mühendis adayıdır. Odalarına gelen Rancho (Aamir Khan) ise ikisinden tamamen farklı, tuhaf ve bir o kadar da zeki bir çocuktur. Okul hayatı boyunca eğitim sistemini eleştiren ve değiştirmek için elinden gelen her şeyi yapan zeki Rancho ise mezun olduktan sonra ortadan kaybolur. Rancho’yu bulmak için yollara düşen Raju ve Farhan, arkadaşları Rancho’nun bambaşka bir hikayesi olduğunu anlarlar.

PK

PK

Yönetmenliğini Rajkumar Hirani’nin yaptığı filmde, P.K. karakterini ünlü oyuncu Amir Khan canlandırıyor. Başka bir gezegenden gelerek tanrıyı aramaya çalışan P.K., bu yolda aşkı da buluyor.

P.K.'in çocuksu merakı kendisi ve milyonlarca insan için manevi bir yolculuğa dönüşür. Film, karmaşık felsefelerin iddialı ve benzersiz yönlerini orijinal bir şekilde ortaya koyuyor. Ayrıca basit, kahkaha dolu, insani bir aşk masalı da süregidiyor.

Dangal

Dangal

Güreşte bölgesel olarak birçok başarı kazanmış, hatta Hindistan şampiyonu olmuş Mahavir Singh (Aamir Khan) tecrübelerini aktarıp yetiştireceği, Hindistan için uluslararası alanda bir madalya kazanacak bir erkek çocuk sahibi olmayı her şeyden çok istemektedir.

Dangal filmi ile ilgili detaylı inceleme için burayı tıklayınız.