ABD'nin Nebraska Eyaletinde Kürtaj Yasaklandı

23.05.2023 / Genel

ABD'nin Nebraska eyaletinde hamileliğin 12. haftasından itibaren kürtajı yasaklayan yasa tasarısı kabul edildi.

ABD'nin Nebraska Eyaletinde Kürtaj Yasaklandı

Cumhuriyetçi Nebraska Valisi Jim Pillen, geçen hafta eyalet meclisinde kabul edilen ve “hamileliğin 12. haftasından itibaren kürtajı yasaklayan” yasa tasarısını imzalayarak onayladı.

Yürürlüğe giren uygulamayla, tecavüz, ensest ve tıbbi acil durumlar dışında 12 ve üstü haftalık hamile olan kadınlar artık kürtaj olamayacak.

Ayrıca yasa tasarısı kapsamında, ekim ayından itibaren 19 yaşın altındakilerin cinsiyet değiştirme ameliyatı olmaları ve bu kapsamda hormon tedavisi görmeleri de engellenecek.

Vali Pillen, yasa tasarısının yürürlüğe girdiği günü Nebraska eyaleti için "tarihi" bir gün olarak belirterek, bebekleri koruduğunu ifade ettiği söz konusu yasanın muhafazakârlar için önemli bir galibiyet olduğu görüşünü paylaştı.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Twitter'dan yaptığı paylaşımda karara tepki gösterdi. İşte o sözler:

Nebraska'daki Cumhuriyetçi yetkililer, hastaları ve doktorları tehlikeye atan yeni ve tehlikeli bir kürtaj yasağı çıkardı.

Jean-Pierre, kararın kadınların hayatlarını ve sağlıklarını riske atan yıkıcı etkileri olabileceğini belirterek, Başkan Joe Biden ve Yardımcısı Kamala Harris'in üreme sağlığı hizmetlerini sunmaya ve Kongre'yi, ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" yeniden tesis etmeye çağırmaya devam edeceğinin altını çizdi.

ABD Yüksek Mahkemesi geçen sene ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli "Roe-Wade kararını" iptal etmişti.

Bu karar ile kürtaj anayasal bir hak olmaktan çıkarken, bu konudaki kanunlar eyaletlerin kendi inisiyatiflerine bırakılmıştı.

Son dönemde özellikle Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu bazı eyaletlerde kürtajın hamileliğin belli bir haftasından sonra engellenmesine yönelik adımlar atılıyor ve kürtaj haplarına erişim kısıtlanıyor.