Açık Büfe Yiyecekleri

3.05.2019 / Yiyecek / İçecek / Eğitim

Günümüzde özellikle tatil yerlerinde oldukça fazla görülen açık büfeler, çeşidin çok olması sebebiyle konukları oldukça memnun etmektedir.

Açık Büfe Yiyecekleri

Açık büfelerde sunulan her çeşit yiyecek ve içecek madde madde aşağıda incelenmiştir.

açık büfe soğuk yiyecekler

Soğuk Yiyecekler

Soğuk hors d’oeuvre çeşidi olarak servis edilen her türlü yiyecek açık büfede yer alır.

Zeytinyağlılar; somon füme, dil füme, galantinler, soğuk pateler, dana ve tavuk jambon, belvü usulü bütün balıklar, bütün ıstakoz vb. kabuklular, soğuk et tabakları (rozbif, tavuk, kuzu vb.), karides kokteyl, Türk mutfağı mezeleri, kanepeler ve çeşitli soğuk soslar, vb. özellikle aspik uygulamalar soğuk büfede çok önemlidir. Yiyeceklerin bekleme sırasında kurumasını önler ve pırıltılı görünümü ile ışık saçar ve görünümü güzelleştirir.

1. Salatalar

Çeşitli süslenmiş salatalar, marul, havuç kompozisyonları, karışık salatalar, patlıcan salatası, Rus salatası, mısır salatası vb.

2. Soslar

Her türlü salata sosu, soğuk soslar ve dip soslar.

3. Mezeler

Meze olarak kullanılan her türlü yiyeceği kapsar. Türk mutfağı mezeleri, tarator, tarama, humus, soğuk etler, turşular, söğüş salatalar vb.

4. Zeytinyağlılar

Dolmalar, sarmalar, zeytinyağlı sebze yemekleri zeytinyağlı fasulye, enginar, kereviz, piyaz vb.

5. Peynirler

Her türlü peynir açık büfede yer alabilir, sindirimi kolaylaştırıcı etkisinden dolayı yemek arasında veya yemeğin sonunda yer alabilir. Kaliteli ve pahalı peynirlerin olması büfenin kalitesinin göstergesidir.

6. Soğuk etler

Dil füme, galantinler, soğuk pateler, dana ve tavuk jambon, soğuk et tabakları tavuk, kuzu vb. özellikle roti usulü pişirilmiş etler süslenerek ve dilimlenerek dekore edilir. Rose boeuf (rozbif), kümes hayvanları hindi, tavuk, ördek vb. sunulabilir.

7. Soğuk balıklar

Somon füme, belvü usulü bütün balıklar, bütün ıstakoz vb. kabuklular karides kokteyl vb. ile çeşitli balık fümeleri, mayonezli soğuk balık ve her türlü deniz ürünü.

açık büfe soğuk etler, soğuk balıklar

Sıcak Yiyecekler

Bir veya iki çeşit çorba, en az iki çeşit börek, kebaplar, kuzu eti yemeği, tavuk kızartması veya yemeği, dana eti yemekleri, bir veya iki çeşit balık yemeği, çeşitli garnitürler (sebze, pilav, makarna, patates vb. ), köfte, tencere yemekleri, çeşitli sıcak soslar vb.

1. Çorbalar

Tercihen iki çeşit çorba olmalıdır. Çorbalar farklı malzemelerden hazırlanır. Birisi yoğurtlu veya kremalı beyaz bir çorba ise diğeri kırmızılı sebze çorbası veya etli bir çorba olması uygun olur. Böylece farklı tercih yapan gruplara hitap edilmiş olur.

2. Börekler

En az iki çeşit farklı börek içleri ile hazırlanmış börek seçilmelidir.

açık büfe börekler

3. Pilavlar

Pilav çeşitleri sade olarak garnitür amaçlı düşünülebilir. Bunun yanında etli, sebzeli pilav çeşitlerine de yer verilebilir.

4. Makarnalar

Makarna çeşitleri sade olarak garnitür amaçlı düşünülebilir. Yanında soslu, etli, sebzeli makarna çeşitlerine de yer verilebilir.

5. Et yemekleri

Tencere fırın, tava veya ızgarada hazırlanmış kebaplar, kuzu eti yemeği, tavuk kızartması veya yemeği, dana eti yemekleri sunulabilir. Konukların yanında şov amaçlı ızgara ve alevli et yemekleri hazırlanabilir. Ayrıca açık büfelerde bütün kuzu, et dolması gibi hazırlanması uzun süren alakart restoranda verilmesi mümkün olmayan özellikli ve güzel Türk mutfağı yemeklerini sunma imkânı sağlar.

açık büfe et yemekleri

6. Balıklar

Bir veya iki çeşit balık yemeği olması uygun olur. Özellikle sahil işletmelerinde çeşitli balıklar ve balık yemekleri olmalıdır.

7. Mantılar

Makarna, börek veya sıcak yemek çeşitleri arasında düşünülebilir. Önceden hazırlanabilen ve büfe için sunumu kolay sevilen yemekler arasındadır.

8. Soslar

Et yemekleri veya mantı, makarna gibi yiyeceklerin yanında verilen sıcak soslar yemeğin yanına sos kabı ve kaşığı ile konulmalıdır.

9. Garnitürler

Et yemekleri yanında verilebilen sebze, pilav, makarna, patates vb. çeşitli garnitürler yemeğin yanında servis maşası ile sunulmalıdır.

açık büfe tatlılar ve meyveler

Tatlılar ve Meyveler

İki veya üç çeşit Türk tatlısı, sütlaç, çikolatalı mus, üç dört çeşit yaş pasta, iki üç çeşit meyveli turta, puding, krem karamel, kazandibi, meyve kompozisyonları, meyve kompostosu, taze meyve sepetleri, meyve salatası, meyve suları, vb.

1. Hamur tatlıları

Baklava çeşitleri, kızartılarak yapılan tatlılar, revani veya yöresel hamur tatlılarının her türlüsü olabilir.2

2. Sütlü tatlılar

Sütlaç, muhallebi, kazandibi vb. her türlü sütlü tatlı olabilir.

3. Yaş pastalar ve pötibörler

Renkli ve gösterişli olmaları sebebi ile her türlüsü büfeye zenginlik ve renk katar.

açık büfe yaş pastalar

4. Meyveli tatlılar

Hafif olmaları sebebiyle tatlı seçenekleri arasında yer almalıdır. Ayva, elma, kabak ve meyve salataları vb.

5. Meyveler

Mevsimlere göre taze, renkli; bütün veya dilimlenmiş meyve seçeneklerine yer verilmelidir.

6. Ekmek büfesi

Yiyecekler sıralandıktan sonra en son ayrı bir grup halinde tereyağı, ekmek, peçete, çatal ve bıçak takımı yer alır.

İçecekler

İçecek büfesinin düzenlenmesi ve içeceklerin servisi (dağıtımı) garsonlara aittir. Meşrubatlar, meyve suları, su, gazoz vb. büfeye konabilir.

açık büfe show yemekleri

Show Yemekleri

Açık büfenin özelliği yiyeceklerin gösterişli hazırlanması olduğunu konunun başından beri vurgulanmaktadır. Büfenin ve grubun özelliğine göre bazı yemekler gösteri amaçlı hazırlanır. Konuklar roti kuzu, kümes hayvanları, çok katlı yaş pasta gibi her zaman görme ve tatma imkânı bulamadıkları yiyeceklerden tatmaktan ayrı bir haz duyar. Kendilerini özel misafir hissetmelerini sağlar.

Bunun yanında bazı yemekler de müşterinin gözü önünde hazırlanır. Yemeğin yapılışını görmek, hazırlıkları yapan ve yemek pişiren aşçıları izlemek konuklar için ayrı bir zevktir. Örneğin; ızgara etler, saç kavurma gibi et yemekleri, kızartılarak yapılan hamur tatlıları, künefe gibi Türk tatlıları, otantik giysili aşçılar tarafından, Maraş dondurmasının oyunlar eşliğinde sunulması, çiğ köftenin yoğrulması ve gözleme vb. yöresel börek ve ekmeklerin yapılması özellikle yabancı konuklar olmak üzere her kesimin ilgisini çekmektedir.

Açık büfe dışarıda kurulmuşsa pişirilerek yapılan şov yemekleri konukların önünde hazırlanabilir. Kapalı mekânlar için uygun değildir. Ayrıca resepsiyon büfesi ve gala büfesi gibi konusu ciddiyet gerektiren büfelerde yukarıda belirtilen animasyonlar yapılmaz. Daha çok tatil yerleri için yapılması uygundur.

Kaynak: MEGEP