Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı

28.12.2018 / Ekonomi

Asgari ücretin net 2.020 TL olduğu açıklamanın hemen ardından Türk-İş, Aralık ayı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması"nı açıkladı.

Açlık ve Yoksulluk Sınırı Açıklandı

Dört kişilik bir aile baz alınarak yapılan araştırmada açlık sınırı 1.941 TL olarak açıklanırken, yoksulluk sınırının 6.023 lira olduğu belirtildi.

Türk-İş tarafından, geçim şartlarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yapılan bu araştırmalar sonucunda, dört kişilik bir ailenin toplam harcama tutarının geçen aya göre %0.08 azaldığı tespit edildi. Buna mukabil, sağlıklı ve dengeli beslenme için gerekli olan harcama tutarının önemli ölçüde değişmediği söylendi. Bunda “enflasyonla mücadele” girişimi sonucunda market fiyatlarının aşağı çekilmesinin büyük rolü olduğu belirtildi.

2019 yılı için net asgari ücretin 2 bin 20 lira 90 kuruş olmasına dikkat çekilen araştırmada, "Uzun bir aradan sonra dört kişilik bir ailenin 'açlık sınırı' olarak belirlenen tutarın üstüne çıkılmıştır." ifadesi kullanıldı.