Ağaçların Yeniden Hayat Bulduğu Sanat

12.06.2022 / Kültür / Sanat / Çevre

Denizlerde seyahatini tamamlayarak kıyıya vuran ağaç parçalarını toplayan Seda Dizlek, Driftwood sanatıyla onları yeniden şekillendiriyor.

Ağaçların Yeniden Hayat Bulduğu Sanat

Bir şekilde doğadaki yaşam sürecini doldurarak ait olduğu yerden rüzgar ve su yoluyla ayrılan ve bu süreçte şekli değişen, çürüyen, renk değiştiren ve eğilip bükülen ağaçlar, sonunda sahil kenarlarına vuruyor. Bazı çevreci sanatçılar için bu durum eşi bulunmaz bir fırsat.

Bu özgün atıl parçaları toplayıp çeşitli işlemlerden geçirerek yeni nesnelere çeviren sanatçılar Driftwood sanatını icra ederek, hem bu atıl parçalara yeniden hayat veriyor hem de geri dönüşüm bilinci oluşturarak dünyamıza katkı sağlıyor.

Sahillerde yürüyüş yaparken rastladığı ilginç parçalardan bazılarını uçsuz bucaksız hayal gücüyle yeniden işleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu Seda Dizlek de, ülkemizde Driftwood sanatıyla öne çıkan bir isim. Başlangıçta, arkadaşlarına hediye etmek üzere hazırladığı ürünlerle bu sanatı icra eden Dizlek, daha sonrasında gördüğü yoğun ilgiden dolayı bir atölye açarak tamamen buna odaklanmış.

Üretim aşamasında temizlediği, fırçaladığı, zımparaladığı, yonttuğu ve kestiği ağaç parçalarından, minyatür evler, sokak betimlemeleri ve çeşitli figürlerin bulunduğu duvar süslemelerine kadar çok çeşitli eserler üreten popüler sanatçı, “fırtına çıktığı zaman seviniyorum çünkü hazinelerim kıyıya vuracak ve ben gidip toplayacağım...” diyerek sanatıyla ilgili şunları söylüyor:

Ağaç dalları kopuyor, nehirlere ulaşıyor. Nehirlerde kabuklarından sıyrılıyor. Sonra denize ulaşıyor. Denizde tuzlu suyla uzunca biz zaman vakit geçiriyor. Pisliğinden sıyrılıyor, çürüyor. Son şeklini alıyor ve lodosla kıyıya vuruyor. Şekil vermesi çok kolay, dokusu ve kokusu çok güzel olan bir malzeme. Ve tüm malzemelerimi doğadan elde ediyorum. Kozalaklar, vidalar, çiviler ve dahası… Ve bunları toplarken aynı zamanda plastik atıkları da doğadan arındırmaya gayret ediyorum.

Seda Dizlek’in dal parçalarıyla hikayeleşen hayallerinden bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazlası için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Seda Dizlek ve Driftwood Sanatıyla oluşturduğu eserler galeri