Aloe Vera Yenir Mi Faydaları Nelerdir

26.01.2023 / Sağlık / Genel

Aloe vera bitkisi, içeriğindeki zengin bileşenler sayesinde son yılların en popüler bitkileri arasında bulunuyor.

Aloe Vera Yenir Mi Faydaları Nelerdir
Aloe vera, topraksız yaşayabildiği ve çiçek açabildiği için genellikle “ölümsüzlük bitkisi” olarak adlandırılır. Aloe veranın birçok türü vardır. Geleneksel tıpta binlerce yıldır kullanılmaktadır. Örneğin, bitki güneş yanıklarını tedavi etmek, diş plağıyla savaşmak ve kan şekerini düşürmek için kullanılır. Ek olarak, aloe vera vitaminler, mineraller, enzimler, amino asitler, yağ asitleri ve polisakkaritler dahil olmak üzere 75'ten fazla potansiyel olarak aktif bileşik içeren besinler açısından zengindir. Ancak, aloe veranın tüketimi ile ilgili soru işaretleri vardır. Peki bu bitki yemek için güvenli midir? Yoksa tüketilmemeli mi?
 
Aklınızdaki aloe vera yenir mi sorusuna evet yanıtını vereceğiz. Fakat sadece tüketim için yetiştirilen aloe verayı temin etmeniz gerektiğini hatırlatmak isteriz. Ev ortamında büyüyenleri kişisel bakımda kullanabilirsiniz.
 
Dilediğiniz her tarife uyarlayarak aloe veradan faydalanabilirsiniz. Folik asit, B vitaminleri, A vitamini ve C vitamini içeren aloe vera aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Mineral ve vitamin deposu olarak bilinen bu bitkiyi yemeden önce bazı aşamalardan geçirilmesi gerekir. Sizleri bu konuda aydınlatmak için yazımızı sonuna kadar okumanızı diliyoruz.
 
Aloe vera bitkisi yenir mi? Aloe vera nasıl tüketilmelidir? Bu soruları ve daha da fazlasını yanıtlamak için şimdi yazımızı okumaya başlayabilirsiniz!
Aloe Vera Bitkisi Yenir Mi? 
 
Aslen Afrika topraklarında yetişen bir bitki olan aloe vera, Türkiye’de “tıbbi sarısabır” olarak adlandırılıyor. Evde de yetişen bu bitkinin içeriğinde çeşitli enzimler, vitaminler, aminoasitler ve yağ asitleri bulunuyor. Aloe vera, evde de yetişen bir bitki türü olarak biliniyor. Cilde birçok faydası olan bu bitki, aynı zamanda tüketim amacıyla da kullanılıyor. Pek çok kişi “Aloe vera yenir mi?” sorusunu merak ediyor. Aloe vera bitkisi, içerisindeki yararlı aktif bileşenler sayesinde bağışıklık sistemi için önerilen besin destekleri arasında yer alıyor. Ancak aloe vera bitkisi tüketmek için özel olarak yetişen bitkilerden satın almanız gerekiyor. Evde yetiştirdiğiniz bitkileri ise kişisel bakımınız için kullanabilirsiniz.
 
Aloe Vera Yaprağı Nasıl Kesilir? 
 
“Aloe vera yenir mi?” sorusundan sonra “Aloe vera yaprağı nasıl kesilir?” diye merak ediyor olabilirsiniz. Aloe vera yaprağının kesim tekniklerini öğrenerek kendinize leziz tarifler hazırlayabilirsiniz. Bitkiyi doğru bir şekilde kesmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:
 
Aloe Verayı Yıkayın: Marketten satın aldığınız aloe vera bitkisini ilk olarak iyi bir şekilde yıkamalı ve üzerindeki tozlardan arındırmalısınız. Bitkiyi güzel bir biçimde temizlemek için limonlu suda bekletebilirsiniz.
 
Sivri Uçlarını Kesin: Aloe veranın sivri olan uç kısımlarını kesin. Sivri kısımları 2 parmak kalınlığında kesmeye çalışın. Sivri kısımların kesilmesinin nedeni bu bölgede yeterince bitki tadı olmamasıdır.
Düz Dilimler Kesin: Bu aşamalardan sonra aloe verayı düz şekilde dilimleyebilirsiniz. Yeşil ve düz olan bölgeyi keskin bir bıçak yardımıyla kesebilirsiniz.
 
Dilimler İçinden Jeli Ayırın: Aloe vera bitkisinin dilimlerinin içinde aloe vera jeli bulunur. Bitki yaprağını kalın dilimlerde keserek aloe vera jelini daha kolay şekilde alabilirsiniz. Kaşık yardımıyla yaprak içindeki jeli ince bir tabaka halinde alın. Bu jeli çeşitli tariflerde kullanabilirsiniz.
 
İnce Dilimler Halinde Kesin: Aloe verayı salatalar için kullanacaksanız dilimler halinde kesebilirsiniz. Şekilli doğrayıcılar ile aloe verayı dilimleyebilir ve yemeklerinize, salatalarına ekleyebilirsiniz.
 
Aloe Vera Bitkisi Nasıl Yenir
 
Aloe vera, faydaları ile oldukça popüler olan bir tür bitkidir. Yapraklarının içinde bulunan jeli ve yaprakları çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Pek çok ülkede tüketilen aloe vera, bağışıklık sistemi için önerilen bitkisel destekler arasında yer almaktadır.
 
Aloe vera evde süs bitkisi olarak yetiştirilmeye çok uygundur. Hemen hemen her evde orta boy bir saksı içinde, bakımları yapıldığı takdirde aloe vera büyüyebilir. Kılıç şeklindeki yaprakları, içinde faydalı bir jel barındırmaktadır. Bu jel hem kişisel bakımda hem de gıda alanında kullanıldığında sayısız faydalar sunar.
Aloe Vera Yemenin Faydaları 
 
Aloe veranın sindirim sisteminin yanı sıra bağışıklık ve sinir sistemine sayısız faydası bulunuyor. Peki, aloe vera faydaları nelerdir?
 
 • İçeriğindeki zengin bileşenler sayesinde bağırsakları temizleme ve sindirim sistemini destekleme özelliği vardır.
 • Cildi onarmaya, beslemeye ve yıpranmış hücre dokusunu yenilemeye katkı sunar.
 • Ağız bakımında etkili olan bitki, diş etlerinin sağlığının korunmasına ve ağız bakımına destek sağlar.
 • Mide yanması ve hazımsızlık gibi sorunların azaltılmasında yardımcı işleve sahiptir.
 • Bağırsak mantarlarının azaltılması ve kolon kanseri riskinin düşürülmesinde rol oynar.
 • Vücutta enfeksiyon oluşumunu önlemeye yardımcıdır.
 • Tümör oluşumunu engellemeye ve cildin yaşlanmasını önlemeye katkı sunar.
 • Vücuda vitamin ve mineral desteği sağlar.
 • Rahatlatıcı özelliğe sahip olan bitki, depresyon ve ruh hali bozukluklarının azaltılmasına yardımcı olur.
 • Böbrek hastalıkları ve çeşitli idrar yolu rahatsızlıklarının giderilmesinde destekleyici işleve sahiptir.
 • Kanda oksijen aşılama özelliği sunan bitki, iltihap problemleri için tedaviye destek sunar.
 • Kan akışkanlığına yardım eden aloe vera, damar tıkanıklığını önleme ve kalp damar sağlığına katkı sağlar.