Ambalaj Maketi Tasarımı ve Özellikleri

8.05.2019 / Kültür / Sanat / Eğitim

Ambalaj, tüketiciyi satın alma eylemine hazırlamak için gerekli tüm güzellikleri üzerinde bulunduran bir giysidir.

Ambalaj Maketi Tasarımı ve Özellikleri

Fakat teknik olarak; ürünleri dış etkilerden koruyan, onları bir arada tutarak taşıma, depolama, dağıtım, tanıtım ve pazarlama işlemlerini kolaylaştıran, metal, kâğıt, karton, cam, plastik, vb. malzemelerden yapılmış dış örtü olarak tanımlanmaktadır. 

ambalaj maket tasarımı

Özellikle dayanıksız tüketim mallarının üretimi, satışı ve dağıtımındaki gelişmelerin her aşamasında devreye girmektedir. 2000’li yıllardan sonra süper marketlerin artışı, şehirleşme hareketleri, turistik tesislerin yaygınlaşması, ambalajlı gıda tüketim kültürünün tüm dünyaya yayılması, genel ekonomik canlılık ve büyüme hızı gibi faktörlerin bileşkesi olarak ambalaj sektörü gelişmiştir.

Ambalaj, ürünün içine konacağı veya kaplanacağı maddenin tasarımı ve üretilmesini kapsar. Ürünün içinde bulunduğu kap veya şişe ile (örneğin, zeytinyağı şişesi) onu saran ve ürünün kullanılmaya başlanması ile atılan ikincil bir paketten oluşur. Kısaca, içerisinde ürün bulunan koruyucudur (örneğin zeytinyağı şişesini içinde bulunduğu karton kutu).

ambalaj özellikleri

Bunların yanı sıra, taşıma için ayrı bir paket daha bulunur ki bu ürünün taşıma sırasında zarar görmesini engeller ve taşınmasını sağlar (örneğin: birkaç düzine zeytinyağı şişesinin bir arada bulunduğu, oluklu mukavvadan yapılan kutu). Etiketleme de paketlemenin bir parçasıdır ve paketin üzerinde bulunan yazılı bilgileri içerir.

Kaynak: MEGEP