Anayasa Nasıl Değiştirilir?

07.04.2020 / Genel

Anayasa Maddeleri ile ilgili bir değişiklik yapılacağı zaman değişikliğin teklif yeter sayısı ile meclise sunulması gerekmektedir.

Anayasa Nasıl Değiştirilir?

Meclis üye tam sayısının 1/3’ü ile Anayasa Maddeleri üzerinde bir değişiklik işlemi başlatılabilir. Bu sayı ile değişiklik sadece teklif edilmektedir. Değişikliğin kabul edilmesi için TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesi ve onaylanması gerekmektedir.

TBMM Genel Kurulu’nda yapılan oylama ile değişikliğin kabul edilmesi için milletvekili sayısının 3/5 ve üzeri oranından fazla oy alması gerekiyor. Eğer yeterli oy alınır ve yasa değişikliği TBMM tarafından kabul edilirse Cumhurbaşkanı’na gönderilir.

Cumhurbaşkanı, kendisine gelen bu değişikliği onaylaması durumunda imzalayıp yayımlar. Eğer onaylamaz ise tekrar görüşülmesi için TBMM’ye geri gönderir.

Eğer TBMM’de bir değişiklik 3/5 ile 2/4 oranları arasında kabul edilirse ve Cumhurbaşkanı da bu değişikliği onaylarsa halk oylamasına gitmek zorundadır. TBMM tarafından yapılan oylamada 2/3 oranından fazla milletvekili olumlu oy verirse ve Cumhurbaşkanı da bu değişikliği onaylarsa halk oylamasına gitmesi kendi inisiyatifine kalmıştır.

Cumhurbaşkanı, bir değişiklik için halk oylamasına gitmezse o değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandığı gün yürürlüğe girer. Halk oylaması yapılacaksa, Resmi Gazete’de yayımlandıktan 60 gün sonraki ilk Pazar günü oylama yapılır. Oylamanın sonucuna göre Anayasa değişikliği yürürlüğe girer.

Kaynak: A Kadro Yayınları