Android ImageView Kullanımı

20.03.2022 / Eğitim

Android programlama da görsel işlemler yaparken ImageView kullanılır. ImageView bileşeninin kullanımı ise oldukça basittir.

Android ImageView Kullanımı

Android programlama da görsel içerikleri ekranda göstermek istiyorsanız ImageView kullanmanız gerekiyor. Bu nesneyi kullanmadan önce görsellerinizi hazırlamalısınız.

Hazırladığınız görsellerin isminde Türkçe karakter ve boşluk olmamasına dikkat ediniz. Örneğin “img1 – img2” şeklinde görsellerinizi sıralayabilirsiniz.

Hazırladığınız bu görselleri seçiniz. Ardından CTRL + C tuşları ile kopyalayınız. Sonrasında Android Studio programını açıp Project bölümünde yer alan res klasörü içerisindeki drawable dizine yapıştırınız. “drawable” seçili iken CTRL + V yaptığınızda görselleri yapıştırabilirsiniz.

Projenize Palette kısmından bir adet ImageView ve bir adet Button ekleyiniz. ImageView nesnesi seçiliyken Attributes kısmından id değerini değiştiriniz. Ben örneğimde “imageView” şeklinde kullanacağım. Sonrasında Button nesnesi seçiliyken Attributes kısmından onClick olayını bulunuz. Buraya metodunuzun adını yazınız. Ben örneğimizde “resmiDegistir” diyeceğim.

Şimdi gelelim ilgili kodlara…

MainActivity.java dosyanızı açınız. Karşınıza içerisinde kodların yer aldığı bir ekran gelecek. Burada onCreate olayını göreceksiniz. Bu olayın süslü parantez ({}) ile kapanışının hemen ardında kendi metodumuzu oluşturacağız. İlgili kodları aşağıya bırakıyorum.

     public void resmiDegistir(View view)

    {

        ImageView imageView =findViewById(R.id.imageView);

        imageView.setImageResource(R.drawable.img2);

    }

Bu kod bloğunu eklediğiniz zaman uyarı aldığınız bazı noktalar olarak. Örneğin View altı kırmızı çizili gelecektir. Üzerine bir kez tıklayıp Alt + Enter yaparsanız ilgili kütüphaneler “İmport” kısmına eklenecek. Ben o kısmında tüm kütüphaneleri eklenmiş halini aşağıya bırakıyorum.

import androidx.appcompat.app.AppCompatActivity;

import android.os.Bundle;

import android.view.View;

import android.widget.ImageView;