Ankaralı Hannibal: Özgür Dengiz

10.03.2023 / Genel

2007'de Ankara'da yakalanan Özgür Dengiz, iki kişiyi öldürüp birini yemiştir. Ayrıca başka bir kişiyi öldürmeye teşebbüs etmiştir.

Ankaralı Hannibal: Özgür Dengiz

Ankara Yamyamı ya da Ankara'nın Hannibal’i lakaplarıyla anılan Özgür Dengiz, Atilla Harekatı'nda gazi olmuş astsubay ile terzi Sultan'ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Ailesiyle sürekli kavga etti ve sık sık evden kaçtı. Ortaokulu bitirdikten sonra eğitimine devam etmedi.

Özgür Dengiz, ilk cinayetini daha 17 yaşındayken işledi. Beraber alkol alırken tartıştığı yakın arkadaşını, arkadaşının kafasına defalarca vurmak suretiyle öldürdü. Yaşının küçük olması nedeniyle 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Onu polise teslim eden babasıydı. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından affedilmeden önce cezasının üç yılını çekti.

Daha sonra babasının ısrarı üzerine orduya katıldı. Ancak Özgür Dengiz'in bırakın asker olmayı, sıradan bir işin bile altından kalkabilecek bir psikolojik yeterliliği yoktu. Sürekli sorun çıkarmaya meyilli bir doğası vardı. Askerliği sırasında psikolojik sorunlar nedeniyle birkaç kez hastaneye kaldırıldı. Dengiz birçok kez ordudan kaçmaya çalıştı ve başarısız girişimler nedeniyle saldırganlığı arttı.

Aldığı cezalar neticesinde 3 seneye kadar uzayan askerlik görevini tamamlayamadı. Askeri hastanede kendisine ileri derecede anti-sosyal kişilik bozukluğu teşhisi konulmuştu. Bu sebepten dolayı aldığı raporla askerlik hayatına son vererek Ankara'ya döndü.

Annesi onun için bir terzi dükkânı açtı; ancak hiç dükkâna uğramadı. Onun yerine, geceleri çöplerden kullanılmış eşyaları toplayıp sonra da onları satarak geçimini sağlamaya başladı. Geceleri zaten uyuyamıyordu.

Bu iş, onun için biçilmiş bir kaftandı. 2007 yılına geldiğimizde Dengiz, bir bilgisayar dükkânından kendisine bir bilgisayar beğendi. Bilgisayar işlerinden anladığını düşünüyor ve bu bilgisayarı da bu sebeple satın almak istiyordu.

Ancak parası çıkışmadığından bilgisayar dükkânının sahibi haliyle satışı gerçekleştirmedi. Bu durumun Dengiz'in hoşuna gitmediği ve dükkân sahibiyle tartışmış olabileceği söyleniyor. Çünkü sonrasında Dengiz tarafından dükkân sahibi bilgisayar mühendisi Sedat Erzurumlu, defalarca kurşunlanarak öldürüldü. Ardından İki diz üstü bilgisayarı, telefonu ve bir miktar parası da Dengiz tarafından çalındı.

Sonrasında Dengiz, bu iki bilgisayardan birini satmaya çalışacak; ancak alıcı tarafından dolandırılacaktı. Sonrasında Dengiz'in bir kişiyi daha öldürmeye teşebbüs ettiği ama söz konusu kişiyi öldüremediği ortaya çıkacaktı.

Bu kişi muhtemelen onu dolandırmaya çalışan kişiden başkası değildi. Bu olaylardan 4 ay sonra Mamak çöplüğünde bir çöp toplayıcısını öldürdü. Öldürme sebebi de onun bölgesinde çöp topluyor olmasıydı.

Hemen ardından 55 yaşında bir belediye çalışanı ile parkta karşılaştı. 55 yaşındaki kişi bir bankta oturuyordu. Dengiz söz konusu kişinin yanına oturdu ve bu kişiyle konuşmaya başladı. Bir süre sonra da konuştuğu bu adamı da arkasından kafasına iki el ateş ederek öldürdü.

Ardından da kurbanının cesedini arabasına taşıdı. Sonra bir baltayla cesedin derisini yüzdü; bir kısmını çiğ çiğ yedi, kalanını da çantasına koydu. Cesedi bir beze sardı ve bagaja koydu. Cesedin kalanını Mamak çöplüğüne, cesedi iyice sarmak suretiyle bıraktı. Cesetten kendince kurtulduğunu düşündükten sonra da ailesiyle birlikte yaşadığı evine gitti.

Yanında taşıdığı etlerin bir kısmını sokak köpeklerine, kalanını da buzdolabına koydu. Belediye işçisinin cesedine birkaç gün sonra ulaşıldı. Zaten ailesi tarafından kayıp ilanında bulunulmuştu.

Cesedin bulunmasıyla olayın korkunç bir cinayet olduğu da anlaşıldı. Cesedin durumu çok kötüydü. Cinayeti işleyen kişinin caniliği cesede yapılandan kolaylıkla anlaşılabiliyordu.

İnsan eti yemeye bayılıyorum. Beni adeta coşturuyor. Bugüne kadar dana eti yediğimiz için ne kadar aptalmışız.

Dengiz, insan eti yemeye karşı konulmaz bir şekilde çekildiğini söyleyerek suçlarından pişmanlık duymadı. Davranışını açıklarken sergilediği söylenen tek duygu, kahkahalara boğulmaktı. Yakalanmasaydı öldürmeye devam edeceğini söyledi.

İfadesini aldıktan sonra Dengiz mahkeme tarafından tutuklandı. Daha sonra 2 cinayetten suçlu bulundu ve 2 ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Türkiye Yargıtayı, Dengiz'in deli olduğuna ve sanık olmaya uygun olmadığına karar verdi. Mahkumiyeti ve cezası devrildi. Ve Dengiz bir ruh ve sinir hastalıkları hastanesinin psikiyatri bölümüne kabul edildi.