Antalya'da Gezilmesi Gereken 10 Yer

16.09.2019 / Seyahat / Genel

Yaz mevsiminde yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden bir tanesi de maviyi ve yeşili bir arada sunan Antalya’dır.

Antalya'da Gezilmesi Gereken 10 Yer

Yaz geldiği zaman özellikle yıllık izinlerde tatilimizi nerede geçireceğimizi düşünür dururuz. Bazı kişiler vardır ki tatil yerlerini birkaç seçeneğe kadar indirse de kararsızlıklarına yenik düşebilirler.

Bu gibi durumlarda size biraz yardımcı olacak bir yazı yazmak istedim. Seçeneklerinizin arasında Antalya var ise size aşağıda belirteceğimiz yerler sayesinde karar vermeniz hızlanabilir.

antalyada gezilecek yerler

Kaleiçi

Antalya’nın merkezi olarak da bilinen Kaleiçi, şirin bir kasaba olarak Antalya’da gezilmesi gereken ilk yer. Dar sokakları ve tarihi evleri ile ziyaretçilerine görsel şölen sunan Kaleiçi, hediyelik eşya satan dükkânları ile öne çıkıyor.

Kaleiçi’nde o dar sokakları gezerken bir an tarihe gidiyorsunuz. Şehrin simgelerinden bir tanesi olan Yivli Minare Cami’de o dar sokakları gezerken görmeniz gereken yerlerden bir tanesidir.

Kaleiçi’ni gezerken hemen ilk gördüğünüz bir yere oturmayın. Çünkü Kaleiçi’nde birden çok naif kafe mevcut. Önce bir tur atın. Güzelce yorulun. Sonra zaten oturmak istediğiniz zaman birbirinden güzel kafeler sizi bekliyor olacak.

antalyada gezilecek yerler

Antalya Müzesi

1. Dünya Savaşı sonrasında işgalci güçlerin yağmalamalarından kurtarılan eserlerin sergilendiği Antalya Müzesi, Türkiye’nin en kapsamlı müzelerinden bir tanesidir.

Antalya Müzesi, 1 Nisan – 31 Ekim (yaz dönemi) tarihleri arasında 08:30 ile 19:00 saatleri arasında hizmet veriyor. 31 Ekim – 1 Nisan (kış dönemi)  tarihleri arasında ise 08:30 ile 17:30 arasında hizmet veriyor. Her gün ziyarete açık olan Antalya Müzesi’nin güncel giriş ücreti 36 TL. Detaylı bilgi için tıklayınız

antalyada gezilecek yerler

Termessos Kaplıcaları               

Antalya’nın en yüksek anfi tiyatrosuna ev sahipliği yapan Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerindendir.

Termessos KaplıcalarıAntalya’nın kuzeybatısında, Antalya’ya 30 km uzaklıkta Korkuteli yolu üzerinde bulunmaktadır. 1.150 metre yükseklikte, Güllük Dağı'nın güneybatısında doğal bir alan üzerine inşa edilmiştir. Termessos, diğer antik şehirlerin aksine gerçekten farklı bir havaya sahiptir. Bunun sebebi hala tamamen doğal el değmemiş gibi olmasıdır.

Termessos, tarih meraklılarının kesinlikle gezmesi gereken muazzam bir doğa harikasıdır. Bu muhteşem antik kenti ziyaret etmeye kalktığınız zaman arabayla bir noktaya kadar gidebileceğinizi bilmenizde fayda var. Antik kenti çoğunlukla yayan gezmeniz gerekiyor. Bu yorucu olduğu kadar zevkli de olacaktır.

M.ö. 333 yılında Büyük İskender komutan bu antik şehri istila planları yapmış hatta denemiş fakat başarılı olamayıp geri çekilmiştir. Termessos, Büyük İskender’in ele geçiremediği tek kent olma özelliğini taşıyor.

antalyada gezilmesi gereken yerler

Düden Şelaleleri

Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan ve Aşağı Düden-Yukarı Düden şeklinde iki kola ayrılan Düden Şelaleri aile ile birlikte yapılabilecek doğa gezisi için harika bir ortam sunmakta.

Düden Şelalesi, özellikle de rutin şehir yaşamından kaçıp doğanın koynunda tertemiz oksijeni içine çekmek isteyenlerin uğrak yeri konumunda.

antalyada gezilmesi gereken 10 yer

Perge Antik Kenti

Bir zamanlar Pamfilya Bölgesi’ne başkentlik yapan ve Antalya’nın 18 km doğusunda yer alan Perge Antik Kenti dünyanın en güzel antik şehirleri arasındadır.

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer alan ve tarihi Tunç Çağı’na kadar inen Perge Antik Kenti, Geç Klasik, Helenistik ve ağırlıklı olarak Roma İmparatorluk dönemleri bağlamında planlama açısından önem taşıyan bir kenttir.

Kazılarına ilk olarak 1950’li yıllarda başlanan ve bugüne kadar yüzde 25 seviyesine ulaşılan Perge Antik Kenti, tarihi varlıkları ve büyüklüğüyle dünyada ayakta kalmış en büyük ve önemli antik kentlerden birisidir.

antalyada gezilecek yerler

Kurşunlu Şelalesi

Antalya, mavisi kadar yeşili ile de göz kamaştırıyor. Yeşili kuş sesleriyle harmanlayan Kurşunlu Şelalesi ise ziyaretçilerine oksijen dolu bir gün geçirmelerini vaat ediyor.

Kurşunlu Şelalesi içerisinde barındırdığı Tabiat Parkı’nda, değişik türde hayvanı da bulundurmaktadır. Parkta yeme-içme, dinlenme, piknik ve yürüyüş alanları mevcut olup, bu yeri gezmek için en güzel zaman Nisan-Aralık ayları arasıdır.

kurşunlu şelalesi

Akarsuyun oluşturduğu ana şelale ile birlikte daha küçük hacimli şelalecikler ve bunların döküldüğü gölcükler hem yöre insanına hem de dışarıdan gelen ziyaretçilere muazzam bir göz zevki sunmaktadır.

18 metre yükseklikten dökülen ana şelale ile mini şelalelerinden bir araya gelen 7 gölet bulunmaktadır. Gölcükler yaklaşık 6 metre derinliğinde olup 1600 metrekarelik alanı kaplamaktadır.

Kızılçamın ağırlıkta olduğu bölgede bir çok farklı ağaç türü ve irili ufaklı bitki topluluğu mevcuttur. Kurşunlu şelale alanı yabandomuzu, tilki, tavşan, sincap, yarasa, ibibik, ağaçkakan gibi familyalara ev sahipliği yapmaktadır.

antalyada gezilecek yerler

Hadrian Kapısı

İmparator Hadrianus'un Antalya'ya gelişi dolayısıyla MS 130 yılında yaptırılmıştır. Hadrianus Kapısı antik limanı çevreleyen surlar üstünde Atatürk Caddesi'nde bulunur ve Kaleiçi'ne girişlerin en önemli noktasıdır. Halk arasında Üç Kapılar diye de anılan yapı Antalya'nın en iyi korunmuş ve simge tarihi eserlerinden biridir.

konyaaltı plajı

Konyaaltı Plajı

Antalya’da varyant denilen yerden başlayıp yaklaşık 10 km boyunca devam eden ve denizi mavi bayrak almış tertemiz kumsalların olduğu bir yerdir. Konyaaltı Plajı, yaz mevsiminde gündüz plaj olarak kullanıldığı gibi gece piknik ve serinleme alanı gibi de kullanılabiliyor.

lara plajı

Lara Plajı

Antalya da tatil yapıyorsanız mutlaka temiz bir denizde yüzmek istersiniz. Eğer tercihiniz temiz bir deniz ve muhteşem ötesi bir kumsalsa size kesinlikle Lara Plajı’nı öneriyoruz.

antalya akvaryumu

Antalya Akvaryumu

Dünyanın en büyük akvaryum sınıflarına dâhil olan Antalya Akvaryumu, 3 metre genişliğinde ve 131 metre uzunluğundadır.

Kompleksin içerisinde akvaryumun yanı sıra, tropik ortamlarda dolaşmak, gerçek kardan oluşan kar ile eğlenceli anlar geçirmek, ayrıca sinema gibi etkinliklere katılmakta mümkündür.

Antalya Akvaryumu kompleksinin içerisinde yer alan wild park, mağaralar ve çöller ile tropik ormanların havasını yansıtan özel bir tasarımdır. En göze çarpan özelliği, bu eşsiz atmosfer içerisinde dolaşır iken ortama uygun ses efektlerinin ziyaretçilere yansıtılmasıdır.