Antik Dünya Haritası

17.09.2020 / Bilim / Teknoloji / Tarih

Yeni oluşturulan interaktif harita sayesinde, milyonlarca yıllık Dünya tarihi boyunca memleketinizin coğrafi değişimini izleyebilirsiniz.

Antik Dünya Haritası

Antik Dünya adı verilen sitenin kullanımı oldukça kolay. Seçtiğiniz bir konuma iğne bırakarak başlattığınız döngüde, 750 milyon yıl öncesine kadar uzanan bir dizi tarih arasından seçim yaparak kara kütlelerinin konumlarının nasıl değiştiğini, birleştiğini ve ayrıldığını gözlemleyebilirsiniz. Google Earth'e çok benzer şekilde dönen 3D küre, Pangaea ve diğer kıta oluşumlarının tam görünümüne izin verir.

ancient earth istanbul, antik dünya haritası istanbul, türkiye

Bu yalnızca kendi yaşadığınız coğrafyanın konumunu izlemekle alakalı değil tabi ki; milyonlarca yıllık geçmişe göz atabilmeniz için kurulmuş bir sistem. Ayrıca öğrenciler ve öğretmenler için oluşturulmuş iki farklı açılır menü ile siteye giriş yapanların kolay kullanım elde etmeleri de sağlanmış. Daha net bir görüntü elde etmek için Dünya yüzeyine dağılmış bulutları kaldırma seçeneği ise basit gibi görünen muhteşem bir detay.

Antik kara kütleleri ve denizlerin haritaları (paleoglobes) jeolog Christopher Scotese tarafından geliştirildi. Bilgisayar bilimcisi ve paleontolog Ian Webster daha sonra onları plaka tektoniğini modelleyen bir yazılım olan GPlates kullanarak görselleştirdi. Proje hakkında CNN'e konuşan Webster, çevremizin dinamik ve değişken olduğunu ifade ederek şunları söylüyor:

Dünya'nın tarihi bizim tasavvur edebileceğimizden daha uzun. Levha tektoniğinin ve kıtaların mevcut düzenlemesi bir zaman kazasıdır. Dünya hepimizden daha uzun yaşayacak ve gelecekte çok daha farklı olacak.

Antik Dünya haritasını deneyimlemek ve dünyamız hakkında daha fazla bilgi edinmek için websitesini ziyaret edebilirsiniz.