Apple Cihazlardaki Büyük Tehike

25.04.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

Teknoloji sektörünün en önde gelen ismi Google, Intel gibi güçlü firmaların ürettikleri çiplerde ciddi derecede güvenlik sorunu olduğunu açıkladı. 

Apple Cihazlardaki Büyük Tehike

Bu açıklama ardından gözler Intel'e çevrilmişti. Ve korkutan haber Intel tarafından da doğrulandı. Intel yetkilileri yaptıkları açıklamada güvenlik sorununun sadece kendilerinde değil, diğer firmalarda da olduğunu açıkladı. 2018 yılının ilk günlerinde ise Apple'da bu diyaloğa ortak oldu. Güvenlik açığından Apple cihazlarının da etkilendiği açıklandı.

Google yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre Intel, ARM ve AMD gibi teknoloji devleri tarafından üretilen çiplerde kötü niyetli kişilerin bilgisayarınıza erişip hassas bilgilerinizi çalmasına olanak tanıyan büyük bir güvenlik açığı olduğu doğrulandı. Söz konusu açığın diğer çipleri, aygıtları ve işletim sistemlerini de etkilediğini aktardı. 

Intel yetkilileri ise sorun üzerinde çalıştıklarını duyurdular. Yapılan açıklamada kullanıcıların bu çalışmadan etkilenmeyecekleri söylendi.

Apple Tüm Cihazların Etkilendiğini Doğruladı

Google tarafından yapılan bu açıklama ile tüm dünyada gözler teknoloji devlerine çevrilmişti. Büyük olay yaratan bu açıklamaların ardından Apple ortalığı ateşlendirecek bir söylemde bulundu. Mac, iPhone ve iPad'ler dahil tüm Apple marka cihazlarının etkilendiğini açıklayan şirket, bugüne  dek bu güvenlik açığı yüzünden herhangi bir kullanıcının zor durumda kaldığına dair ellerinde veri olmadığı kaydedildi.