Apple Ürünleri Yasaklandı

11.12.2018 / Bilim / Teknoloji / Genel

ABD’li teknoloji devi Qualcomm'dan yapılan açıklamaya göre, Çin Fuzhou mahkemesinin kararıyla Apple'ın birçok modeli yasaklandı.

Apple Ürünleri Yasaklandı

Apple’ın birçok modelinin satışını yasaklayan Çin, iPhone modellerinde kullanılan 2 patentin Qualcomm'a ait olduğu öne sürüldü.

Qualcomm Başkan Yardımcısı Don Rosenberg, konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi.

Müşterilerimizle olan ilişkimize büyük değer veriyoruz ve nadiren mahkemelerin hizmetine başvuruyoruz. Fakat aynı zamanda fikri mülkiyet haklarının korunmasına ilişkin kalıcı inancımız var. Apple bize tazminat vermeden fikri mülkiyetimizden yararlanmaya devam ediyor.

Açıklamada, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone  8, iPhone 8 Plus ve iPhone X modellerinin satışının yasaklandığı kaydedildi.

Apple’dan Cevap Geldi

Konu ile ilgili Apple'dan yapılan açıklamada ise şu ifadeler kullanıldı.

Qualcomm'un ürünlerimizi yasaklatma yönündeki çabası yasa dışı uygulamaları dünyanın her yerinde soruşturulan bir şirketin çaresiz girişimidir. Tüm Apple modellerimiz Çin'deki müşterilerimiz için mevcut bulunmaktadır.

Apple'ın açıklamasında, davaya söz konusu olan patentlerin iOS 11  sistemi ile çalışan ürünleri kapsadığını, halihazırda satışta olan Apple  ürünlerinin iOS 12 ile çalıştığı için kapsam dışı olduğu ileri sürüldü.

Meng Wanzhou

Huawei’nin İntikamı

Kanada Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Huawei'nin sahibi Ren Zhengfei’nin kızı ve şirketin CFO'su Meng’in ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmekle suçlandığı belirtilmişti. Meng, 1 Aralık’ta Vancouver kentinde tutuklanmıştı.

Çin, Kanada'dan, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle gözaltına alınan teknoloji şirketi Huawei'nin sahibinin kızı ve Mali İşler Direktörü Meng Wanzhou’nun serbest bırakılmasını talep etmişti.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık'ta Vancouver’da uçak değiştirirken gözaltına alınan Meng’e yönelik yasal sürecin siyasetten bağımsız işlediğini belirtmişti.