Araba Fiyatına Güvercin

4.09.2019 / Genel / Çevre

Güvercik sevdalıları, Amasya'da her ayın ilk Salı günü bir araya gelerek dudak uçuklatan fiyata güvercinlerini sergileyip satıyor.

Araba Fiyatına Güvercin

Güvercin sevdası çok başka bir şey. Öyle ki satışı yapılan güvercinlerin bir tanesinin fiyatı 15 bin lirayı buluyor.

Araba Fiyatına Güvercin

Amasya’da her ayın ilk Salı günü açık arttırma ile satılan güvercinler, uçuk fiyatlara satılıyor. Kostüm ve jumbo güvercinlerin bir tanesi 15, çifti 30 bin liradan alıcı buldu.

Güvercin besleyen Hüseyin Koçak, konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi.

Güzel güvercin besleyen ağabeylerimiz, kardeşlerimiz var. Yavrular 3-5 ay sonra eşleştiğinde yani eşe gelmeye hazır olduğunda fiyatını ikiye katlıyor. Parayı veren düdüğü çalıyor yani işin aslı. Bundan 6-7 ay önce bir arkadaşımız 15 bin liraya bir yavru aldı, şimdi onun yavrularını tanesini 7 bin liraya, 8 bin liraya, 10 bin liraya satıyor. Biz de aldık.

Araba Fiyatına Güvercin

Türkiye’de güvercin satışlarında sayılı yerlerden biri de Amasya. Katılımcılar Amasya’da türlerinin en iyi güvercinlerinin sergilendiğini belirtiyor.

Sergiyi organize eden Asım Kurt, yaklaşık 20 senedir bu işi yaptığını söylüyor. Türkiye genelinde Jumbo Güvercin olarak adlandırılan türün, 50 bin TL’ye kadar alıcısının olduğu belirtiliyor.