Aralıklı Oruç Diyeti

24.12.2020 / Sağlık

Hâlâ kendinize uygun bir diyet bulamadıysanız belki de aradığınız diyeti bulmanızın zamanı gelmiştir. Aralıklı oruç diyeti tam da size göre.

Aralıklı Oruç Diyeti

Özellikle biz kadınlar için fazla kilolar hayatımızın büyük kısmını zor geçirmemize sebep olur. Gerek kıyafet seçimi gerekse hareketsel kısıtlamalar bizi zayıflama yöntemleri araştırmaya sevk eder.

Her insanın metabolizma sistemi ve bünyesi farklı olduğundan zayıflama yöntemleri de kişiye göre değişmektedir. Diyetisyenler kişiye özel diyet listesi hazırladıkları gibi spor salonları da kişiye özel programlar yapmaktadırlar. Sağlık problemi olmayan insanlar kendilerince yeme-içme düzenlemesi yaparak zayıflamaya çalışabilirler.

zayıflamaya çalışmak

Belirli yiyecekleri yasaklayan, rutin bir beslenme listesinden oluşan diyetler bazı bünyelerde ters tepebilir ve stres sebebiyle zayıflatmak yerine kilo dahi aldırabilir. Ben de tam böyle bir bünyeye sahibim. Yasaklı diyetler istediğim sonucu vermediğinde başka arayışlara girdim ve karşıma aralıklı oruç diyeti çıktı. Bu diyet ise tam bana göreydi.

16/8 sistemi ile yapılabilen bu diyette kişi kendine göre bir beslenme programı düzenleyebilir ve saatlerini de yaşam tarzının içerisine istediği şekilde oturtabilir. Yapacağımız ilk iş kendimize 8 saatlik bir yeme penceresi belirleyip geri kalan 16 saat içerisinde ise kalorisiz sıvılar tüketmek. Su, elbette her diyette olduğu gibi elimizden düşürmememiz gereken sıvıların başında gelmeli, takibinde ise şekersiz kahve, meyvesiz maden suyu, şekersiz çay gibi sıvılarla bu 16 saatlik dilimi tamamlayabiliriz.

ol altı saatlik dilim

Genel olarak kahvaltıyı atlayarak sadece öğlen ve akşam yemeği ile yapılan bu diyette istersek atlayacağımız öğünleri değiştirebiliriz. Dediğim gibi tamamen kendi yaşam biçimimize uydurma şansımız var. Güne erken başlayan kişilerin yeme penceresini erken başlatma şansı olduğu gibi güne geç başlayan insanların da geç başlatma olanağı mümkündür.

Ben yeme penceremi saat 12.00 ile 20.00 arasında belirleyerek akşam 20.00 sonrası şekersiz çayımı yanında hiçbir şey olmadan içmeyi alışkanlık haline getirmeyi başardım. Ama bu diyetin bendeki en büyük etkisi, çayın yanında canımın çektiği ne varsa yeme penceremin içerisinde olan saatlerde tüketebilme serbestliğinin olmasıydı. Bu en büyük motivasyonum oldu. Sık misafiriniz varsa ya da çok misafirliğe giden biriyseniz yapılacak ısrarlara şimdiden hazırlıklı olun derim.

Yeme penceresi içerisinde yediklerimiz elbette sağlıklı olursa bu durum çok daha hızlı etkisini gösterecektir. Karbonhidrat miktarını azaltıp protein ve sebze ağırlıklı beslenmeyi ihmal etmememiz gerekir.

sebze ağırlıklı beslenme

Sabah güne su ile başlamanın faydalarını bilmeyen kalmamıştır sanırım. Hele de limonlu-tarçınlı-karanfilli-maydanozlu sular bizi hem dinçleştirecek hem de yağ yakımımıza yardımcı olacaktır. Bu diyette spor aşırıya kaçmadan vücudu yormadan hafif şekilde yapılmalıdır. İlk günler biraz halsizlik olacaktır ki bünyemiz yeni bir şeye adapte olduğunda genelde bu normal sayılır ama bu diyetin devamında kuş gibi hafiflediğinizi ve tartıdaki rakamların sizi ne kadar memnun ettiğini gördükçe bu diyeti yaşam tarzı haline getirmek isteyeceksiniz.