Arkadaş mı? Yalnızlık mı?

20.04.2020 / Deneme / Genel

Bu kadar iyi niyetli olmayın çünkü en yakın bildiğiniz vefasız çıkabilir ve sizi düşmanlarınız değil de dostlarınız yıkabilir. #Bukowski

Arkadaş mı? Yalnızlık mı?

Arkadaşlar ailemizden sonra hayatımızın en önemli varlıklarıdır. Kaldı ki ailemizle paylaşamadığımız önemli sırlarımızı onlarla paylaşır, sıkıntılı günlerimizde küçük bir sohbetle bile rahatlarız. Bazen de tersi yaşanır. Yardım beklerken, arkadaşımız beklemediğimiz bir şekilde duygusal yara açabilir.

Kimlerle diyalog kurduğumuz, temelini atmaya çalıştığımız arkadaşlıklar, yaşantımızda büyük önem taşı. Hele de olduğunuz gibi davranmayı seven, insan canlısı, dışardan gelecek olumsuzluklara karşı tedbirsiz ve saf bir yapıdaysanız.

Yeni tanışacağımız insan ilk aşamada bize yabancıdır. Bunu hiçbir zaman aklımızdan çıkarmamamız gerekir. İletişim kurmaya başladığımız anda kendimize ve ailemize adım adım yaklaştırmaya başlamış oluruz.

Yaratılanı severiz yaratandan ötürü

Bu cümle çoğumuzun taşıdığı bir düşünce olabilir ama her insanın iyi niyetli, kötülükten uzak olduğu, bizim hayatımıza renk katıp, sağlam dostluklar kurulacağı anlamına gelmez. Tam tersi ustaca iyi niyet taşıyor görünüp, samimiyet gösterip manipüle ederek hayatımızı kâbusa çevirebilirler. Örneğin; sorunlarınızı, yaşadıklarınızı dinler, üzülür gibi görünür. Amacı zaaflarınızı, yanlışlarınızı öğrenip yardımcı olmak yerine, bunu size acımasızca kullanıp, moralinizi ve enerjinizi düşürmektir. Böyle olduğunda ise en sevdiği oyuncağı elinden alınmış bir çocuk gibi hayal kırıklığı ve üzüntü yaşarız.

Maske takmış insanlar kavramı genelde kötü, samimiyetsiz insanlar için kullanılır. Şunu ifade etmek gerekir ki yeni insanları hayatınıza alacağınız sürede, kendinizi saklamak (zararsız bir maske takmak), o kişiyi yaklaşımları ile iyi tanımaya çalışıp arkadaş ve aile çevrenize dâhil etmek en akıllıca yol olacaktır. Kendinizi saklamak, kendinizi anlamalarına daha başından izin vermemek önemli. Çünkü iyi niyetli, karıncayı bile incitemeyen naif yapı, kötü niyetli insanların en kolay kullanılabildikleri zaaflara dönüşebilir.

Dürüstlük, art niyetsiz bakış açısı kazandırdığı gibi çok üzebilir de. Her yeni tanıyacağımız insan güzel bir dost olabileceği gibi, kötü bir arkadaş, düşman da olabilir. Diyaloglarımızı bu düşünceyi prensip edinerek kurup, arkadaş konusunda seçici olursak kaybetmez, kazanırız. Eğer o insanın ruhumuzu, beynimizi yoracağına inanıyorsak seçimimiz kendimizle kalma, gerekirse yalnızlığımız olmalıdır.

İnsan kötülük yapmak niyetinde ise fırsat gelmekte gecikmez - Walter ScottKabafii Reklam Alanı