Aslanların Kurtardığı 12 Yaşındaki Kız

02.08.2022 / Genel

Etiyopya da çok sık yaşanan çocuk kaçırma olaylarından bir tanesi de 2005 yılının başlarında yaşandı. 12 yaşındaki kızı aslanlar kurtardı.

Aslanların Kurtardığı 12 Yaşındaki Kız

Çocuklarını bir daha göremeyecek olan ebeveynler için bu durum oldukça korkutucu hal almış durumda. “Bebek Hırsızı” olarak bilinen bu korsanlar, çocukları çalıp para karşılığında organ mafyalarına satmalarıyla ünlenmişlerdir.

Bu kişiler evsiz kadınları, uyuşturucu bağımlılarını ve ebeveynleri tuzaklarına düşürürler. Önce çocukların annelerini takip ediyorlar, so0nra arkadaş olmak için ve güvenlerini kazanmak için yakınlık gösteriyorlar. Bazen de anneyi uyuşturup çocukları savunmasız hale getirebiliyorlar.

Satıldıktan sonra çocuklar bazen seks kölesi olarak kullanılabiliyor. Bazı durumlarda yasa dışı evlatlık verilebilen çocuklar bazı durumlarda da çocuk yaşta evliliğe zorlanıyor.

12 yaşında okuldan eve gelen Kia, yollarını kesen korsanlar tarafından kaçırıldı. Tam yedi korsan.. Yedi kişi.. Bir çocuğu kaçırmak için gelen yedi adam…

Kia’nın kaçırıldıktan sonra ilk hafta sürekli dövüldüğü ve kaçıran kişilerden birinin onunla evlenmek istemesi dışında neler yaşadığı tam olarak bilinmiyor.

2005 yılında yapılan bir habere göre Birleşmiş Milletler, Etiyopya’da gerçekleşen evliliklerin yüzde yetmişinden fazlasının ve ülke nüfusunun büyük bir kısmının bu kaçırma eylemleri sonucu dünyaya geldiğini söylüyor.

Kia gibi milyonlarca kız çocuğu her yıl kaçırılıyor ve genç yaşta ya anne oluyor ya da organ mafyasına yem oluyor. Kaybolan çocuklardan da asla haber alınamıyor. Bu sebepten dolayı Kia’nın ailesi de umutlarını yedinci gün sonunda kesiyor.

Olayın peşini bırakmayan polis ekipleri nihayet Kia’nın izini buldu. Bir haftadır kızı saklamayı başaran korsanlar, polis ekipleri olay yerine geldiğinde orada yoktular. Polis ekipleri ise gördükleri manzara karşısında şaşkınlık içerisindeydi.

Ağlayan küçük kızın başında üç tane aslan vardı. Kia’nın ifadesine göre kendisin döven korsanları gören aslanlar kızı koruman için gelmiş ve korsanları kaçırmıştı. Kia’ya hiçbir şekilde zarar vermeyen aslanlar, polisler gelir gelmez ormana geri dönmüşler.

Olay yerindeki polis memuru Wondimu Wedajo şu ifadeleri kullanıyor:

“Aslanlar, biz Kia’yı bulana kadar resmen başında nöbet tutmuşlar. Onu bize teslim eden aslanlar sonrasında ormana geri döndüler. Aslanlar genelde insanlara saldırır. Bu yüzden biz bu olayı mucize olarak adlandırıyoruz.”

Bazı uzmanlara göre aslanlar kızı yemek için başında durduğunu iddia etse de başka uzmanlara göre kızın ağlama sesini yavru aslan sesine benzetmiş olabilecekleri, bu yüzden de Kia’yı korudukları belirtiliyor.

Çocuk yaşlarda evlilik sadece bizim ülkemizde değil, dünyanın birçok yerince ciddi bir sorun haline gelmiş durumda. Hindistan’da kırsal alanlarda kız çocukları daha çocuk yaşta anne oluyorlar.

Amerika’da da durum farksız.. Yapılan bir araştırma 2000 – 2015 yılları arasında 200 binden fazla kız çocuğunun evlendirildiğini gösteriyor. Yine Amerika’nın bazı eyaletlerinde kız çocuklarında evlilik için asgari yaş sınırı dahi bulunmuyor. Bu da çocuk evliliklerinin yasal olduğu anlamına geliyor.

Not: kapak görseli temsilidir.