Ayran İçmenin 8 Faydası

15.06.2022 / Sağlık / Genel

Ayran tüm yemeklerin yanında tüketilebilen içecektir. Hiç ayranın faydalarını düşündünüz mü? Gelin ayranın faydalarını beraber inceleyelim.

Ayran İçmenin 8 Faydası

Yoğurt ve suyun kıvamlı şekilde karışmasından oluşan ayran, Türk sofralarının olmazsa olmazıdır. Yaz sıcaklarında içi ferahlatan, yorgun olduğunuzda tansiyonu dengeleyen, diyette iken yağ yakan ayran daha birçok bilinmeyen yönlere sahiptir.

  • Kilo Vermeye Yardımcıdır
  • Harareti Giderir
  • Kolesterole İyi Gelir
  • Kabızlığı Giderir
  • Uzun Süre Tok Tutar
  • Kemikleri Güçlendirir
  • Sakinleştirir
  • Uyku Düzenine Katkıda Bulunur

ayran içmenin 8 faydası

Şimdi de gelin bu başlıkları detaylı bir şekilde ele alalım.

Kilo Vermeye Yardımcıdır

Ayran diyette olan kişilerin tükettiği en temel besin kaynaklarının başındadır. Bunun en önemli sebebi uzun süre açlık hissini bastırması ve gıdaların az tüketilmesi sonucu meydana gelebilecek vitamin ve mineral eksiklerini giderebilir. Bunun dışında mide ve bağırsaklarda besin emilimini azaltarak tokluk hissini arttırır.

Harareti Giderir

Özellikle yaz aylarında hararet giderici özelliği vardır. Başta sindirim sistemi olmak üzere bütün vücutta sıcaklığın dengelenmesine yardımcı olabilir.

Bu yüzden yaz aylarında bolca tüketilir. Ayran ayrıca şişkinlik ve hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olabilir. Özellikle ağır yemeklerden sonra tüketilmesi hazmın kolaylaşmasına ve gaz sorunlarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Kolesterole İyi Gelir

Ayran kolesterol seviyesinin sağlıklı seviyede tutulmasına yardımcı olur. Ayran kolesterol seviyesinin düzenlenmesine hayati katkı sağlayan bileşenler açısından çok zengindir.

Kabızlığı Giderir

Ayranın sulu bir içecek olması bağırsak hareketlerinin artmasını sağlar ve kabızlık sorununun giderilmesinde etkili olur. Birçok içeceğin aksine aç karınla içilmesinin bir sakıncası olmadığından dolayı aç karınla tüketildiğinde daha etkili sonuçların alınmasına yardımcı olabilir.

ayran içmenin faydaları

Uzun Süre Tok Tutar

Ayran süt ürünlerinden yoğurt ile yapıldığı için besin değeri yüksek bir içecektir. Genellikle yemek ile beraber tüketilen ayran, aslında ara öğünlerin en leziz ve doyurucu tercihidir. Sahip olduğu vitamin ve mineraller sayesinde uzun süre tokluk sağlar.

Kemikleri Güçlendirir

Kalsiyumu en iyi şekilde alabileceğiniz leziz ayran ile kas ve kemik gelişimi desteklenir. Sadece çocuklar için değil, tüm bireyler için ayran tüketimi önerilir. Kemik erimesine yıllar öncesinden önlem almak için bebeklik döneminden itibaren ayran tüketimine önem verilmelidir.

Sakinleştirir

Yaz sıcaklarından ve çeşitli sebeplerden gergin bir gün geçiriyorsanız soğuk bir ayran size iyi gelecektir. Kasları gevşeten gücü sayesinde ayran, sakinleşmenize ve daha rahat hissetmenize katkıda bulunur. Bu özelliği nedeniyle ayranın bol enerji gerektiren anlar öncesinde içilmesi önerilmemektedir.

Uyku Düzenine Katkıda Bulunur

Yaz aylarında günlerin uzamasıyla birlikte vücudumuzda hormonal değişimler başlar. Uyku hormonlarının da etkilenmesiyle geceleri uykuya dalma süreci zorlaşabilir. Ayran içerek bunu telafi etmek ve rahat bir uykuya dalmak mümkündür.