Bacak Ağrısı Nedir?

27.06.2022 / Sağlık / Genel

İnsan vücudunun bel kısmının alt bölgesinden, ayakucuna kadar oluşan ağrılar, bacak ağrısı olarak tanımlanır.

Bacak Ağrısı Nedir?

Bu kısımdaki ağrılar, kemiklerden veya doku hasarlarından dolayı ortaya çıkabilir. Bacak ağrısı neden olur, tedavisi nasıl gerçekleşir gibi soruların yanıtlarını sizin için derledik.

Bacak Ağrısı Nedir?

Vücudun bel kısmının alt bölümünden başlayan ve ayak bileğine kadar bölgede oluşan gerçek ya da olası doku hasarlanması ile karakterize olan ağrı hissi bacak ağrısı olarak tanımlanır.

Bacak Ağrısı Nedenleri

  • Damar Sertliği
  • Varis
  • Sinir Sıkışması
  • Bel Fıtığı
  • Huzursuz Bacak Sendromu
  • Eklem Sorunları
  • Gebelik
  • Diyabet

Bacak ağrılarının nedenleri, burada bulunan dokuların çeşitliliğine bağlı olarak farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Kas, tendon, yan bağlar, kemik ve eklemler ağrıya neden olabileceği gibi damarlar da ağrı nedeni olabilir. Bacak ağrısı araştırılırken görüntüleme yöntemlerinden faydalanılır.

Damarlardan kaynaklı ağrılar, atardamar yani arteriyel sistem ve toplardamar yani venöz sistem kaynaklı olabilir. Bu damarların görüntülenmesi Doppler ultrason ile yapılmaktadır.

Bacak Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Hemen her yaştan kişinin hayatının bir bölümünde yaşadığı bacak ağrısı, aşırı hareket, hareketsiz kalma, ağır yük taşıma ve kilo artışı ile birlikte ortaya çıkar. Bu durum kas dokusunun yorulmasından ya da zayıf olmasından kaynaklanır. Bu şikayetler, istirahat sonrasında tamamen iyileşir. Ancak bazı bacak ağrıları bacağın kendisinden kaynaklanır. Kemik, eklem, tendon, kas, sinir ve damarlarda var olan bir takım sorunlar ağrıya yol açabilir. Tüm bunların haricinde bacak ağrısı, bel fıtığı, diyabet, huzursuz bacak sendromu ve damar sertliği gibi sağlık problemlerinin bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Kişi bacak ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurduğunda hekim, hastanın ayrıntılı olarak fizik muayenesini yapar. Ardından gerekli gördüğünde radyolojik tetkik ister. Bazı durumlarda sinir fonksiyonelliğinin araştırılması ve sinir ölçümü için EMG yapılmasını talep eder. Yapılan tetkik ve değerlendirme sonucunda bacak ağrısına neden olan etken saptanır ve uygun tedavi düzenlenir. Siz de bacak ağrısı ile ilgili rahatsızlık yaşıyorsanız, sağlık kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin.