Bahar Kalkanı Harekâtı

06.03.2020 / Genel

27 Şubat 2020'de Suriye Silahlı Kuvvetleri'nin İdlib’de, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı tabura düzenlediği saldırı ile başlamıştır.

Bahar Kalkanı Harekâtı

Bahar Kalkanı Harekâtı, 27 Şubat 2020'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Suriye Millî Ordusu (SMO)'nun Suriye'nin İdlib iline yönelik başlattığı sınır ötesi askerî harekâtın adıdır.

türk askeri idlib de

Rusya destekli Suriye Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye'nin İdlib ilinde, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı tabura düzenlediği hava saldırısı sonrasında 34 askerimiz şehit olmuştu. 2 gün sonra 29 Şubat günü kameralar karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sayının 36'ya yükseldiğini söyledi. Bu saldırı sonrasında başlatılan Bahar Kalkanı Harekâtı ile Rejim askerlerinin uğratıldığı zararlar ise şu şekildedir.

  • 3 savaş uçağı
  • 3 İHA
  • 8 helikopter
  • 151 tank
  • 8 hava savunma sistemi
  • 99 top/obüs/ÇNRA
  • 16 tanksavar/havan
  • 80 zırhlı araç
  • 10 mühimmat deposu
  • 3.138 asker

Neler Oldu?

24 Şubat

Türk Silahlı Kuvvetleri destekli Muhalif Güçler, Serakib'in kuzeyinde bulunan Neyrab'ı ve Neyrab'ın doğusu Marat Al Awliya bölgesini; 26 Şubat'ta Neyrab'ın kuzeydoğusu Salihiye bölgesini ve Serakib kuzeyindeki Afes bölgesini Suriye Ordusu’ndan temizleyerek kontrol altına aldı.

27 Şubat

Muhalif Güçler, Serakib'i, Serakib'in güneyinde bulunan Cubas Köyü’nü, Kafr Battikh'in güneyinde bulunan Kadura Köyü’nü ve Serakib'in güneyinde bulunan Dadik Köyü’nü Suriye Ordusu’ndan temizleyerek kontrol altına aldı.

Bu gelişmelerin ardından Rusya destekli Suriye Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin İdlib ilinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne bağlı tabura hava saldırısı düzenledi. 34 Türk askerimiz bu saldırı sonrasında olay yerinde şehit oldu.

suriyeli göçmenler avrupa yolunda

28 Şubat

İdlib’te yaşanan hain saldırı sonrasında Türkiye, mülteciler için kapalı olan sınır kapılarını açma kararı aldı. Türkiye sınırları içerisinde bulunan milyonlarca Suriyeli mülteci, Yunanistan ve Bulgaristan kapılarına doğru harekete geçti

29 Şubat

TSK destekli Muhalif Güçler, İdlib'in güneyinde Dukmak, Tel Mabutah (Zukum), Kalaydin, Kawgafinah, Sahafun köylerini Suriye Silahlı Kuvvetleri’nden temizleyerek kontrol altına aldı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Millî İstihbarat Teşkilatı (MİT)’in de desteği ile İdlib’in Cebel el-Zaviye bölgesindeki üç katlı bir binada bulunan ve İdlib Operasyonları hakkında durum değerlendirmesi yapan Suriye Silahlı Kuvvetleri’nin 124. Alay Komutanı Tuğgeneral Burhan Rahmun, Tuğgeneral İsmail Ali, Albay Mezen Fervati ve çok sayıda askeri TUSAŞ Anka Silahlı İnsansız Hava Araçları ile nokta atışı saldırıları ile öldürdü.

idlib de neler oldu

1 Mart

Türkiye 34 askerinin öldürülmesinin ardından, Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait 2 Rus yapımı savaş uçağını düşürdü. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Uçaklarımıza taarruz eden Rejime ait 2 SU-24 tipi uçak düşürülmüştür" ifadeleri kullanıldı. Suriye Ordusu, İdlib üzerindeki hava sahasının kapatıldığını, bölgede görülecek tüm hedeflerin düşman olarak algılanıp hava savunma sistemleri tarafından vurulacağını duyurdu.

2 Mart

Suriye Silahlı Kuvvetleri, Rusya hava desteğiyle Serakib ilçesi ve etrafındaki birkaç kasabayı ele geçirdi. Rusya, Rusya askeri polisinin ilçeye girdiğini duyurdu. İzvestiya Gazetesi biri TUSAŞ Anka model olmak üzere en az 6 SİHA’nın Suriye Ordusu tarafından düşürüldüğü iddia etti.

3 Mart

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından F-16 tipi Türk Savaş Uçağı ile Esed rejimine ait L39 bilinen adıyla "Albatros" tipi uçağı düşürdüğü açıklandı. Düşürülen uçağın pilotu Suriye Milli Ordusu tarafından ölü olarak ele geçirildi. Bahar Kalkanı Harekâtı bölgesinde Rejimin açtığı ateş sonucu 1 Türk askeri şehit oldu,9 Türk askeri de yaralandı. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgede bulunan 82 rejim unsurunu ateş altına aldı. Bölgedeki çeşitli kaynaklardan alınan son bilgilere göre; ateş altına alınan Rejim hedeflerinden 9 tank, 2 obüs, 6 ÇNRA ve 2 askeri aracın imha edildiği, 299 Rejim askerinin öldürüldüğü açıklandı.

4 Mart

Rejim unsurları Türk Silahlı Kuvvetlerine saldırıda bulundu.2 Türk askeri şehit oldu ve 6 Türk askeri de yaralandı. Milli Savunma Bakanlığı’nın son açıklamasına göre 27 Şubat 2020’den yani Bahar Kalkanı Harekâtı başladığından bu yana; 3 uçak,8 helikopter,151 tank,47 top/obüs,52 ÇNRA,8 hava savunma füze sistemi,12 tanksavar silahı,4 havan,24 zırhlı araç,27 zırhlı muharebe aracı,34 silahlı pikap,60 askeri araç,10 mühimmat deposu ve 3138 rejim askeri öldürüldüğü belirtildi.

idlib saldırısı

5 Mart

Rejim unsurları Bahar Kalkanı Harekâtı bölgesinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 04 Mart 2020 tarihinde yapmış olduğu saldırı sonucunda yaralanan 1 Türk askeri bugün şehit oldu. Rus Savaş Uçakları, İdlib'in Marretmısrin beldesinde bir tavuk çiftliğine sığınan sivillere yapmış olduğu hava saldırısı sonucunda 16 sivil hayatını kaybetti 18 sivil yaralandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İdlib sorununu görüşmek üzere Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Rusya'da bir araya geldi. Bahar Kalkanı Harekâtı'nda son 24 saatte 4 tank, 5 top/ÇNRA, 3 tanksavarın imha edildiği, 184 rejim askerinin etkisiz hale getirildiği bildirildi. Harekat başladığından bu yana 3.322 rejim askeri etkisiz hale getirildi.