Balçık Küflerinin Makro Güzelliği

18.04.2022 / Kültür / Sanat / Çevre

Balçık küfü olarak tanımlanabilecek 900'den fazla sümüksü türü, ölü bitki örtüsünü parçalamaya yardımcı olan küçük organizmalardır.

Balçık Küflerinin Makro Güzelliği

Yüzlerce türle zengin bir çeşitliliğe sahip balçık küfleri, fotoğrafçı Barry Webb'in dikkatini fazlasıyla çekiyor. Makro fotoğrafçılığı aracılığıyla bizleri de bu büyüleyici organizmaların masalsı dünyasına davet ediyor.

Bakteri, maya ve mantarlarla beslenen balçık küfleri, yiyecek bulmakta inanılmaz derecede etkilidir ve bitki örtüsünü yutmak için büyük kütleler oluşturabilir. Rüzgar veya hayvanlar tarafından taşınan sporlar üretirler ve bu onların hayata yeniden başlamalarını sağlar.

Çoğu insan sümüksü küfü fark etmeden hayatını sürdürürken, her bir türde bambaşka bir estetik ve renk bulan Webb, yeni türleri keşfetmeyi ve fotoğraflamayı takıntı haline getirdiğini itiraf ediyor.

Hayatımızın birçok alanında yer almasına rağmen farklı bir evrenden gelmişçesine yeniden keşfedeceğiniz balçık küflerinin harika fotoğraflarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazlası için Barry Webb'in Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Balçık küfleri Baryy Webb galeri