Balığı Doğru Tüketmeniz İçin Tüyolar

19.03.2021 / Yiyecek / İçecek / Genel

Balık türleri için en sağlıklı pişirme teknikleri, diyette tüketilebilecek doğru balık önerileri ve daha fazlası bu yazımızda sizlerle…

Balığı Doğru Tüketmeniz İçin Tüyolar

Balık, en sağlıklı besinler arasında yer almaktadır. Ayroca Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri bakımından da oldukça zengindir.

balığı doğru tüketmenizi çin tüyolar

Balığın yapısındaki vitamin ve minerallerin yanında sağlıklı pişirme tekniklerinin uygulanması ve balığın yanında servis edilecek diğer yemekler de balığın lezzeti ile faydalarını etkilemektedir.

Balık hücre yenilenmesinde, bağışıklık sisteminin ve kemik sağlığının korunmasında, beyin damarlarının güçlü ve sağlıklı kalmasında yediden yetmişe herkes için faydalı bir besindir. Bu nedenle her beslenme programında mutlaka balık yemeklerine yer verilmelidir.

balık pişirme yöntemleri

Balık Pişirme Yöntemleri

Buharda pişirme, fırınlama ya da buğulama… Balığı pişirmenin yöntemleri farklıdır. Fakat balığı sağlıklı bir şekilde tüketmek istiyorsanız doğru pişirme yöntemini tercih etmelisiniz.

Balık kızartması yapacaksanız doğru yağı kullanmanızın avantajları olduğunu unutmayın. Balık tavasında kızartma yaparken fındık yağı kullanmaya özen gösterin. Isıya en dayanıklı yağ olan fındık yağı kanserojen tehlikesine karşı da sizi korur. Az miktarda fındık yağı ile kızartılan balıklar hem sağlıklı hem de lezzetli olur.

Kremalı, bol yağlı soslar balıkta besin kaybına neden olur. Kalorili bir balık sofrası kurmak istemiyorsanız, taze sebze ve salatalar tercih edin.

balığın yanında ne yenir

Balığın Yanında Ne Yenir?

Balık sofralarının en ideal şekli çorba ve salata ile servis edilme şeklidir. Mercimek, ezogelin ya da sebze çorbası yapabilirsiniz. Balık yemeden önce içeceğiniz bir kâse çorba sayesinde hem balığın sindirimi kolaylaşır hem de mideniz rahatlamış olur. Balık masası ne kadar hafif olursa o kadar sağlıklı. Bu yüzden yapacağınız salatayı da yeşillikler ile yapmanızı tavsiye ederiz.

Diyette Tüketilebilecek Balık Türleri

  • Diyette az yağlı balıklar tercih edilmelidir. Çipura, mezgit, levrek, alabalık, morina ve dil balığı diyet için en ideal balıklardır.
  • Çipura balığını fırında kağıda sararak ya da ızgarada pişirebilirsiniz. Çipura büyük bir balık olduğu için yanında çorba ve patates salatası fazla gelecektir. Bu balığın servisinde bol yeşil salata yeterlidir.
  • Karadeniz mezgitini az yağda balık tavasında kızartabilir ya da buğulama yapabilirsiniz. Kızartma balığı daha az yemek için önden bir sebze çorbası ve balığın yanında patates salatası hazırlayabilirsiniz.
  • Hamsi balığını sağlıklı şekilde pişirmek istiyorsanız buğulama yapabilirsiniz. Fırın tepsisinin altına soğanları ve sırasıyla balık, domates ve limon dilimlerini dizip yarım su bardağı su ekleyin ve tepsiyi pişirme kağıdı ile kapatıp fırınlayın. 170 derecede 30 dakikada nefis sağlıklı hamsi buğulamanız hazır olacak.
  • Levrek balığını ızgara ya da buğulama yapabilirsiniz. Çipura gibi iri bir balık olan levrek, yanında köz patlıcan ve biber ile hazırlayacağınız meze ile iyi gider.
  • Beyaz etli ve az yağlı balıklar olan alabalık, morina ve dil balığını ızgara ya da haşlama yapabilirsiniz.

balığı limon ile tüketin

Balığı Limon ile Tüketin

Balığın lezzetlenmesi için üzerine sıkılan limon, aynı zamanda balığın besin değerlerini de arttırmaktadır.

  • Balığı pişirirken tavaya limon dilimi koyarsanız balık daha lezzetli ve faydalı olacağı gibi mutfağınızda yoğun bir balık kokusu da olmaz.
  • Balığı servis yaparken sofrada limon dilimlerine ya da taze sıkılmış limon suyuna da yer verebilirsiniz. İri balıklara 5-6 damla limon sıkmanız yeterli olacaktır.
  • Fırında buğulama yaparken tepsideki en üst katmana limon dilimleri koyarsanız balıklarınız ve diğer sebzeleriniz yanmaz. Servis sırasında limon dilimlerini atabilirsiniz.

balığı en sağlıklı pişirme yöntemi

Balığı En Sağlıklı Pişirme Yöntemi Hangisi?

En sağlıklı pişirme yöntemi buharda pişirmedir. Buharda pişirilmiş bir balığın yanında da garnitür olarak brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar çok güzel yakışır. Balık kendi suyunu hapsedip, vitamin ve mineralleri herhangi bir pişirme suyuna karışmayacağı için buharda daha sağlıklı pişecektir.