Balık Ekmek Tarih Oluyor

30.10.2019 / Genel / Genel

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin aldığı karar sonucunda, Eminönü'nde balık ekmek satan son 3 tekneyi artık görmeyeceğiz.

Balık Ekmek Tarih Oluyor

Eminönü'ndeki iskeleler arasında ekmek arası balık satan kayıkçılar daha önce kaldırılmış, sadece Galata Köprüsü'nün Eyüp tarafında 3 teknelik yer tahsis edilmişti.

İBB, Eminönü'nde balık ekmek satan ve sadeliği terk eden tekne sahiplerine ihtarname gönderdi. İhtarnameye göre, 1 Kasım’da sözleşmesi dolan firmalar ile sözleşme yenilenmeyeceği belirtildi ve bu tarihten itibaren yerlerini boşaltmaları istendi. Yeni ihale yapılmayacağı için yeni kiracı da alınmayacak.

İBB tarafından yapılan açıklama da şu ifadelere yer verildi.

Tarihi yarımada ile ilgili bütüncül bir proje geliştiriliyor. Eminönü de bu projenin bir parçası. Orada, tarihi yarımadaya çok da yakışmayan görüntüler söz konusu. Şunun bilinmesi gerekir ki, o bölgede mevcut kiracılar gidecek yerine başka kiracılar gelecek şeklinde bir durum söz konusu değil.

İstanbullular Karara Tepkili

İstanbul’un simgesi haline gelen balık ekmek, hem İstanbulluların hem de İstanbul’a gelen turistlerin uğrak noktası arasında yer alıyor. Karara tepki gösteren İstanbullular, belediyeye kirası ödendiği sürece balık ekmek teknelerinin orada kalmalarını istiyor. Bazı kişiler kahvaltı bile yapmadan balık ekmek yemeye gittiğini belirtirken, bazı kişiler de Eminönü’ne sadece balık ekmek yemek için gittikleri söylüyor. Yolu Eminönü’ne düşen birçok kişi, balık ekmek yemeden evine dönmüyor.

Daha Önce Kavga Çıkmıştı

Bir vatandaş balık ekmek yemek için ailesi ile birlikte gittiği Eminönü’nde tekne çalışanları tarafından darp edilmişti. Olay sonrasında gelen polislerin de vurdumduymaz davrandığını söylemişti. 5 kişilik aileye 20 kişilik çalışanın saldırdığı söylenen olayda, tek ve yumruk haricinde kesici aletlerde kullanıldığı belirtilmişti. Bir kişi kafasına aldığı kesici alet darbesi ile yaralanmıştı.

Murat Ongun'un Açıklaması

Konu ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun, aşağıdaki tweeti attı.