Balmumu Heykeltıraşı Madame Tussaud

01.12.2021 / Biyografi / Tarih

Anna Maria "Marie" Tussaud, balmumu heykelleri ve dünyanın dört bir yanında kendi adıyla açılan balmumu müzeleriyle tanınan kişidir.

Balmumu Heykeltıraşı Madame Tussaud

1761 yılında Fransa'nın Strazburg şehrinde doğan Marie Tussaud, babası Joseph Grosholtz’un Yedi Yıl Savaşı’nda öldürülmesinin ardından henüz altı yaşındayken annesi Anne-Marie Walder ile birlikte İsviçre'nin Bern şehrine gitti. Annesi burada, yerel bir doktor ve balmumu konusunda yetenekli olan Dr. Philippe Curtius'in yanında hizmetçi olarak çalışmaya başladı.

Balmumu modelleme ile anatomi ve portre çalışmaları yapan Curtius, bir balmumu portre firması kurmak için 1765'te Paris'e taşınmaya karar verdi ve Bern şehrindeki işleri toparladıktan sonra Marie Tussaud ve annesi de onun yanına geldi. Curtius'un balmumu işlerinin ilk sergisi 1770'de gösterildi ve yoğun ilgi gördü. Oldukça başarılı bulunan sergi 1776'da Palais Royal'e (Kraliyet Sarayı) taşındı.

Bu sırada kendisine oldukça yardımcı olan Tussaud'a balmumu modelleme sanatını öğretmeye karar veren Curtius, onun bu konudaki yeteneğini fark ederek, 1777 yılındaki ilk balmumu figürü Voltaire’in portresini yapmasında ona öncülük etti. Tussaud, 1780'den 1789 Fransız İhtilali'ne kadar, filozof Jean-Jacques Rousseau ve Benjamin Franklin gibi ünlü şahsiyetlerin portrelerini de yaptı.

Fransız İhtilali Sırasında Giyotinle İdam Edilecekti

1789 Fransız İhtilali sırasında, kraliyet sempatizanı olarak görüldüğü için giyotinle idamına karar verildi fakat XVI. Louis, Marie Antoinette, Marat ve Robespierre dâhil devrimin ünlü kurbanlarının ölüm maskelerini ve tüm vücut kalıplarını yapmak için işe alındığını söyleyerek ve kendisini destekleyen bazı ailelerin yardımıyla serbest bırakıldı.

Madame Marie Tussaud, Robespierre ve Marie Antoinette Balmumu Portreleri

1794’te Curtius ölmeden önce tüm balmumu eserleri koleksiyonunu Tussaud’a bıraktı. 1795 yılında François Tussaud ile dünya evine girdi. İlk çocuğu doğumdan kısa bir süre sonra öldü fakat daha sonra Joseph ve François isimli iki oğlu oldu.

Büyük Britanya’da 33 Yıl Boyunca Gezici Sergisiyle Dolaştı

1802 yılında büyülü fener ve fantazmagorinin öncüsü olan Paul Philidor'un daveti üzerine Londra’ya gitti ve portre koleksiyonunu sundu. Napolyon Savaşlarından dolayı Fransa'ya dönemeyen Marie Tussaud, mevcut koleksiyonuyla Britanya Adaları’nı dolaştı. Gezici sergisiyle, Yarmouth, Norwich, King's Lynn ve Bury St Edmunds gibi yerlerde 1835 yılına kadar dolaştıktan 33 yıl sonra ilk kalıcı sergisini Baker Sokağı'nda "Baker Street Bazaar" ın üst katında kurdu.

Madame Marie Tussaud Londraki İlk Merkez Baker Street Bazaar

1838'de anılarını içeren bir eser kaleme aldı. 1842'de şu anda müzesinin girişinde sergilenen bir oto portre yaptı. 16 Nisan 1850'de 88 yaşındayken Londra'da vefat etti.

3 Kıtada 24 Şehirde Madame Tussaud Balmumu Müzeleri

Marie Tussaud'un vefat etmeden önce oğlu François’i serginin baş sanatçısı ilan etmişti. Londra’daki en önemli turistik yerlerden biri haline gelen balmumu müzesi konsepti, kısa zamanda dünyanın farklı bölgelerinden talep almaya başladı. Yapılan davetler ve görüşmelerle birlikte yeni müzeler açılmaya başlandı.  

Bazılarında Tussaud'un bizzat kendisi tarafından yapılan heykellerin bulunduğu Madame Tussaud Balmumu Müzeleri, toplamda 3 kıtada ve 24 şehirde hizmet vermeye devam ediyor. İşte mevcut şubeleri:

Kuzey Amerika

Hollywood

Las Vegas

Nashville

New York

Orlando

San Francisco

Washington, DC

Avrupa

Amsterdam

Berlin

Blackpool

İstanbul

Londra

Prag

Viyana

Asya

Bangkok

Çongçing

Delhi

Dubai

Hong Kong

Pekin

Singapur

Şanghay

Tokyo

Vuhan