Banka Kartınıza Güvenmeyin

21.03.2022 / Ekonomi / Bilim / Teknoloji

Birkaç dakika içerisinde bankadan gelen sms içeriğinde benim yüklemek istediğim meblağın nerdeyse 50 katı fazla hesabımdan para çekileceği bilgisi vardı.

Banka Kartınıza Güvenmeyin

Bimcell operatörü için sitesinden TL yükleme işlemi yapmak istemiştim sadece. Kredi kartı kullanmayan bir aile olarak bütün internet alışverişlerimizi banka kartı ile yapıyorduk. Bu operatörün TL yükleme işlemi maalesef mobil banka uygulamalarından yapılamıyor. Sadece bimcell.com.tr sitesinden yükleme yapılabiliyor. Ben de sadece bu siteye ulaşmak istemiştim fakat arama motoruna bimcell yazdığımda ilk sırada çıkan seçeneğin hem -reklam- içeriği olduğunu hem de sitenin aslında taklit ve dolandırıcı sitesi olduğu farketmemişim.

reklam içerikli siteler

Resmi bir site olduğuna inanarak güzelce bütün rutinleri yerine getirdim; kaç tl yükleyeceğimi seçtim, banka kartı bilgilerimi eksiksiz yazarak en son da 3D security sistemi için bankadan sms gelmesini beklemeye başladım. Birkaç dakika içerisinde bankadan gelen sms içeriğinde benim yüklemek istediğim meblağın nerdeyse 50 katı fazla hesabımdan para çekileceği bilgisi vardı.

Ben bu fiyatı görünce elbette 3D security şifresini onaylamadım ve işlemi iptal etme seçeneğine bastım fakat mobil uygulamamı açtığımda yaşadığım şok unutulmazdı, hesabımdan smsde yazan mebla çoktan çekilmişti…

Derhal bankamı arayarak şüpheli işlem bildirisinde bulundum, onay kodunu yazmadığımı ve bu şekilde hesabımdan para çekilmesinin usulsüz olduğunu söylememe rağmen ellerinden gelen bir şey olmadığını ama durumu araştıracaklarını söylediler.

Bazı ödeme işlemlerinde zaten 3D security sisteminin açılmadığını bu sitede ise sadece maske olarak o sayfanın açıldığını ve aslında ben smsi okurken hesabımdan çoktan paranın gitmiş olduğunu anlattılar. Bankanın bu işlemi araştıracağı ve bilgi verileceği söylenerek görüşme son buldu. Araştırma sonucunu merakla beklerken aradan 12 gün geçti. Artık sanırım ümidimi kesmeliyim…

internet dolandırıcılığı

Banka kartından bugüne kadar yaptığım işlemlerin hiçbirinde sorun yaşamamanın verdiği özgüven ile kolayca internet alışverişi yaparken şu sıralar sanal kart araştırmaları yapıyorum. Şimdilik yenisi çıkana kadar en güvenilir yöntem sanal kart sanırım.