Barbie 1986 SSCB'sinde Yaşasaydı

8.1.2020 / Eğlence / Kültür / Sanat

Oyuncak bebekler çeken Rus fotoğrafçı Lara Vychuzhanina, barbie bebeği tamamen farklı bir tarzda yaşayan ikonik bir sembol haline getiriyor.

Barbie 1986 SSCB'sinde Yaşasaydı

Barbie deyince aklımıza genellikle Malibu Dreamhouse'da lüks bir yaşam süren oyuncak bebek geliyor. Ancak Rus sanatçı, Sovyet döneminden kalma bir apartman mutfağına gerçek bir diorama hazırlayarak, 1986'da eski SSCB'de yaşasaydı Barbie'nin nasıl görüneceğini ortaya koydu.

Rus fotoğrafçı Lara Vychuzhanina, Barbie 1986 SSCBsinde Yaşasaydı 1

Referans olarak gerçek fotoğraflarla çalışan Lara Vychuzhanina, Sovyet dünyasının stilini inanılmaz ayrıntılarla ele geçirmeyi başardı. Nostalji yansıtan model dairede, eski ve paslanmış bir görünüm verilen plastik kaplar, tavalar ve mutfak aletleri bulunmakta. Titiz sanatçı, küçültülmüş gıda etiketlerini küçük kutulara ve tenekelere yapıştırarak basit bir kahvaltı atmosferi bile oluşturdu.

Rus fotoğrafçı Lara Vychuzhanina, Barbie 1986 SSCBsinde Yaşasaydı 2

Bir sahnede, bornoz giymiş ve saçları bir havluya sarılmış olan Barbie, iç çamaşırını bir çamaşır ipine asarken, Ken’i de Komünist Partinin resmi gazetesi olan Pravda’yı okurken görürüz. Tüm sahne etkileyici şekilde inandırıcıdır.

2013 yılında oyuncak bebeklerle fotoğraf çekimleri yapmaya başlayan ve ticari bir fotoğrafçı olan Vychuzhanina yaptığı işle ilgili şunları söylüyor:

Benim hobim, oyuncak bebeklere olan sevgimle fotoğraflara olan tutkumun bir birleşimidir. Oyuncaklar benim için en iyi modeller. Onlar benim fotoğraflarımın kahramanları. Kaprisli değiller, her zaman iyi görünürler, kışın bir elbiseyle donmazlar. Genel olarak onlarla çalışmak çok hoş.

Sanatçının diğer oyuncak bebek konseptlerini görmek için Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Rus fotoğrafçı Lara Vychuzhanina, Barbie 1986 SSCBsinde Yaşasaydı 3

Rus fotoğrafçı Lara Vychuzhanina, Barbie 1986 SSCBsinde Yaşasaydı 4

Rus fotoğrafçı Lara Vychuzhanina, Barbie 1986 SSCBsinde Yaşasaydı 5

Rus fotoğrafçı Lara Vychuzhanina, Barbie 1986 SSCBsinde Yaşasaydı 6

Rus fotoğrafçı Lara Vychuzhanina, Barbie 1986 SSCBsinde Yaşasaydı 7