Başak Burcu Özellikleri

19.01.2023 / Kültür / Sanat / Genel

Başak Burcu Zodyak'ın altıncı burcudur. Rengi turkuazdır. Başak burcu hangi ay? dediğinizi duyar gibiyiz..

Başak Burcu Özellikleri

Başak burcu olanlar 22 Ağustos-22 Eylül tarihleri arasında doğmuştur. Peki, Başak burcunun elementi nedir? Başak burcunun favori rengi, şanslı günü nedir? Başak burcunun güçlü yönleri ve zayıf yönleriyle ele aldığımız yazımızda Başak burçlarını olumlu ve olumsuz özelliklerini sıraladık. Gelin ayrıntılı bir şekilde Başak burcunun iyi ve kötü özelliklerini inceleyelim.

Başak Burcunun Genel Özellikleri
 • Element: Toprak
 • Niteliği: Değişken
 • Renk: Mavi ve gri 
 • Şanslı günü: Çarşamba
 • Yönetici gezegeni: Merkür
 • Güçlü Yönleri: Analitik zekası yüksek, titiz, işkolik, pragmatik, dikkatli 
 • Zayıf Yönleri: Eleştirel, mükemmeliyetçi, stresli, sivri dilli, egosu yüksek olabilir. 

Başak Burcunun Olumlu Özellikleri
 
Analitik Zekası Yüksektir
 
Başak burçlarının analitik zekası oldukça yüksektir. Bu yüzden Başak burçlarına güvenerek işinizi teslim edebilirsiniz. Ayrıca bir Başak burcu her zaman işi konusunda da ön plana çıkar bu da analitik zekasının yüksekliğinden kaynaklanır.
 
Titiz
 
Başak burcu kadar titiz başak burç olabilir mi orası biraz tartışamaya açık. Başak burcu titizliği nam salmıştır. Sadece evinde değil işinde de her zaman titizlikle hareket eder. Başak burcunun ev düzeni de oldukça titiz ve topludur. 
 
İşkolik
 
Başak burcu her zaman her koşulda tam bir işkoliktir. Kendi işinde veya bir başkasının yanında da çalışsa her zaman işkolikliği ile bilinir. Başak burcu için bu hayatta en önemli şey iştir. Başak burcuna göre iş bir görev değil yaşam biçimidir bu yüzden işine gereken önemi her zaman her koşulda gösterir.
 
Dikkatli
 
Başak burcu çok risk alabilen bir burç değildir. Adımlarını hep sağlam yere atmak ister. Risk alacaksa da önce kendi güvenliği sağlar da ve risklerini ona göre alır. Ayrıca dikkat gerektiren işleri de Başak burcuna teslim edebilirsiniz. Her zaman farklı yerden bakacak olan Başak burcu sizin görmediğiniz her ayrıntıyı görebilir. 
 
Başak Burcunun Olumsuz Özellikleri
 
Eleştirel
 
Başak burcu mükemmeliyetçiliği gereği herkesi eleştirebilme kabiliyetine sahiptir. Eğer beğenmediği kusur gördüğü en ufak bir ayrıntı varsa bunu direk eleştirecektir. Başak burçlarını memnun etmek oldukça zordur bu yüzden onlar için bir şey yaparken bir kaç kez düşünmelisiniz yoksa gereksiz eleştirilere maruz kalabilirsiniz. 
 
Mükemmeliyetçi
 
Başak burçları mükemmeliyetçi bir burçtur. Başak burcu bir şey yapacaksa veya bir şey alacaksa bunun mükemmel olmasını ister. Bu yüzden bazen yaptığı şeyin mükemmel olduğunu düşünmüyorsa ya mükemmel olana kadar devam eder ya da o işi yapmaktan vazgeçer. Mükemmeliyetçilik kötü bir özellik olmasa da Başak burçları için bu ileri derecede olduğu için anın keyfini çıkarmak yerine detaylarda boğulmak gibidir. 
 
Stresli
 
Başak burcu her zaman stres içindedir. Bir yere gidecekse bir şey yetiştirecek ise bunu yapana kadar stresi asla bitmez. Başak burcunun öğrenmesi gereken bir özellik stresi yönetebilmedir. Bazen o kadar stres içinde kaybolur ki etrafına da bunu hep yansıtır. 
 
Sivri Dilli
 
Başak burcu birini kırmaktan asla korkmaz. Bu konuda asla detaylıca düşünmez eğer bir şey istediği gibi değilse veya beğenmediyse bunu direk karşısındakine söyler. Özellikle kavga ettiği zaman Başak burcunun dilinin ayarı olmayabilir. 
 
Ego
 
Başak burcu ego ile savaş verebilir. Aslan burcu gibi egosu yüksek olmasa da Başak burçları da ego ile bilinebilir. Aslında bu egoları kendilerini beğendiklerinden değil her şeyi mükemmel yapmak istediklerinden kaynaklar ve bu yaptıklarıyla her zaman gurur duyarlar. 
 
Başak Burcunun Anlaştığı Burçları 
 • Başak Burcu-Boğa Burcu
 • Başak Burcu-Oğlak Burcu
 • Başak Burcu-Akrep Burcu
 • Başak Burcu-Balık Burcu

Başak Burcunun Anlaşamadığı Burçlar

 • Başak Burcu-Kova Burcu
 • Başak Burcu-Yengeç Burcu
 • Başak Burcu-Koç Burcu

 

Toprak grubuna üye olan Başak burçlarını çalışkanlığı, disiplinli tutumları ve ince ayrıntılara verdikleri önemlerden tanıyabilirsiniz. Merkür’ün yönetimde oldukları için öğrenmeye olan merakları sebebiyle diğer kişilerin dikkat etmedikleri en ufak noktalara dikkat ederler. Çalışma hayatlarında başarılı olmalarının sebebi de ince ayrıntılara verdikleri önemden dolayı işlerini kusursuz yapmalarından kaynaklanır. 
İnce ve zarif düşünceli olduklarından ötürü karşı taraftan da aynı özveriyi beklerler. Eleştirmeyi, fikir vermeyi severler. Bu durum bazen karşı tarafın işine çok karıştıklarına dair sitemlere yol açabilir. Hayatlarında her şeyin sistematik bir düzende olmasını isterler. Titizlerdir, özensiz hiçbir şeye tahammül edemezler.
 
Çalışmaktan asla bıkmazlar. Para kazanmak için her meslekte başarılı olabilirler. Çünkü onlar her işin altından kalkabilirler. Çalışkan yapıları zekalarıyla birleştiğinde başarılı iş insanı olarak toplumda öne çıkabilirler. Zihinleri bazen çok negatife odaklandığında Başak burçlarının kuruntuları ortaya çıkar. Zihinlerinde kurdukça adeta kendi enerjilerini nedensiz yere düşürebilirler. 
 
Boş hayallere kapılmazlar. Her zaman gerçekçidirler. Önce en kötü ihtimalleri düşünmeleri yaptıkları işlerde güvenilir olmalarını sağlar. Dostları tarafından sevilen bir burçtur. Evine ve yuvasına önem verir. Kendilerine bakmayı, bakımlı görünmeye dikkat ederler. Her şeyin uyum içinde olmasına dikkat ederler. Her konuda mükemmele odaklıdırlar. Bu nedenle hayatlarında mutluluğu yakalamaları zor olabilir.
İş Hayatı Ve Başak Burcu
 
En önemli özelliklerinin çalışkanlık olduğu söylenen bir burcun yapamayacağı iş yoktur. Ekmeğini taştan çıkartmak sözü Başak’lar için söylenmiş olabilir. Sağlık ve hizmet sektörü onlar için uygun olabilir. Ayrıca hesap ve analiz gerektiren işlerde de başarılı olurlar. Mühendislik, kimya, matematik, eczacılık sektörleri onlara göredir. Merkür’ün etkisinden dolayı da yazarlığa, öğretmenliğe ve gazeteciliğe yatkınlıkları vardır.
 
Sağlık ve Başak Burcu
 
Başak burcunun astrolojide bir diğer temsili de genel olarak tüm sağlık konularıdır. Bir nevi sağlık denilince Başak burcu akla gelir. Hem kendi hem yakınlarının sağlığına titizlikle önem verirler. Bu durum bazen küçük bir sağlık olayından endişe duymalarına da neden olabilir. Özellikle bu burçta bağırsak hareketlerinde problemler görülebilir. Karın bölgesinde oluşabilecek diğer rahatsızlıklara da yatkındırlar.
 
Başak Burcu Ünlüler
 
Micheal Jackson, Freddie Mercury, Stephen King, Agatha Christie, George R. R. Martin, Paulo Coelho, Tolstoy, Keanu Reeves, Karl Lagerfeld, Tim Burton, Paul Walker, Salma Hayek, Cameron Diaz, Amy Winehouse, Adam Sandler, Kobe Bryant, Richard Gere, Blake Lively, Beyoncé, Uğur Dündar, Aziz Sancar, İclal Aydın, Bergüzar Korel, Fatih Akın, Cüneyt Arkın, Aras Bulut İynemli, Merve Boluğur, Pınar Altuğ, Gonca Vuslateri, Emre Belözoğlu, Fatih Terim, Hakan Şükür, Alex de Souza.
İlişkiler Ve Başak Burcu
 
Mantıklı bir burç olduğunda ilişkilere de bu yönde bakar. Onlar için imkansız veya sonu olmayan bir ilişki peşinde koşulması gereken bir şey değildir. Sevdiği zaman karşı tarafı her zaman mutlu eder. Kendinden çok ona önem verir. Fakat aynı özeni görmediğinde Başak burcu kırılmaya başlar. Tembel bir partner onlara göre değildir. Kendileri gibi azimli kişileri tercih ederler.
 
Başak Burcu Kadını
 
İlişkisinde sevginin yanı sıra saygının da önemli bir yeri vardır. Karşı tarafın kültürlü ve belirli bir görgü seviyesinde olmasını ister. Kendine bakan Başak kadını her zaman hijyenine, giyimine dikkat eder. Bazen karşı tarafı keskin aklıyla içten içe yönlendirir. Partneri bunu anlamasa da bilmeden Başak kadınının istediği birine dönüşmeye başlayabilir. Eğer ki Başak kadınına kaba, hoşgörüsüz ve anlayışsız davranırsanız tekrardan onun kalbini kazanmakta zorlanabilirsiniz. Ayrıca her zaman siz de bakımlı olmalısınız.
 
Başak Burcu Erkeği
 
Karşı tarafta öncelikle zekaya önem verir. Mantıklı, ayağı yeren basan, gerektiğinde ailesinin üstüne düşecek kadınlardan hoşlanır. Hem güzel hem maddi zekası da olan kadınlar onu cezbeder. Göz önünde olan kadınlardan pek haz etmez. Güvenmeyi ve her zaman arkasında duran bir kadın olacağını bilmek ister. Zaman zaman eleştirileri kırıcı olabilir. Eğer bir Başak erkeğine güven vermez, dürüstlüğünüzden şüphe ederse onu kaybetmeye başlayabilirsiniz.