Basit Yapı Malzemesinden Oluşturulan İnanılmaz Mimari Tasarımlar

16.05.2023 / Kültür / Sanat / Eğlence

İtalyan sanatçı Raffaele Salvoldi, pandemide oyalanma amaçlı aldığı ve çocuklar için üretilen basit yapı malzemeleriyle harikalar yaratıyor.

Basit Yapı Malzemesinden Oluşturulan İnanılmaz Mimari Tasarımlar

Çoğumuz büyürken bir çeşit yapı taşıyla oynamışızdır. Plastik LEGO tuğlaları en bilineni olsa da, Hollandalı KAPLA markası da 1960'lardan beri kalın ahşap kalaslar üretiyor. İşte Raffaele Salvoldi de bu nostaljik malzemeyle eğlenmeye çalışırken kendini, tamamen KAPLA bloklarından muazzam kuleler inşa ettiği Wood Arc adlı bir projenin içinde buldu.

Uzaktan bakıldığında bu devasa yapılar, dokuma rattan veya benzeri bir işlemden yapılmış gibi görünebilir. Ancak tüm işlemler organik olarak Salvoldi'nin titizliği ile işlenmiştir. Tarihi mekânlarda sarmal, kıvrımlı ve beliren binalar oluşturmak için her bir bloğu itinayla ekleyerek zaman harcayan sanatçı, bu oluşumların her birinin, tasarımın karmaşıklığına bağlı olarak bazen dört aya kadar uzayan en az üç haftalık yapım süresi gerektirdiğini söylüyor.

Wood Arc, sadece ahşap yapıları değil, aynı zamanda bu yapıların çevreleriyle nasıl etkileşime girdiğini de konu alıyor. Salvoldi, her birini tarih ve kültürle dolu bir alana yerleştiriyor.

Avrupa, inanılmaz güzellikteki yerler bakımından zengindir. Saraylar, sergi alanları ve tarihi evler. Bazıları ünlüdür ve sık sık kullanılır. Diğerleri daha az bilinir ancak ara sıra belirli olaylarla hayata geri döner. Wood Arc projemde de evimi, bu neredeyse unutulmuş ve büyüleyici mekanları uyum içinde öne çıkarıyorum.

Salvoldi'nin bu inanılmaz mimari tasarımlarından bazılarını görmek için galerimizi ziyaret edebilir ve daha fazla çalışması için sanatçıyı Instagram'dan takip edebilirsiniz.

Raffaele Salvoldi Wood Arc Architect Art Gallery