Batmayan Sam

10.03.2023 / Genel

Oscar olarak da bilinen Sam, İkinci Dünya Savaşı’nda hem Nazi Kriegsmarine hem de İngiliz Kraliyet Donanması’nda görev yapmış gemi kedisi.

Batmayan Sam

Kedi Sam, bulunduğu üç savaş gemisinin de batmasına rağmen kurtulmuş olması üzerine “batmayan” lakabı ile ünlenmiştir.

batmayan sam

Antik Çağ dönemlerinden günümüze kadar gelen bir gelenek var. Her ne amaçla olursa olsun açık denizlerde seyir alan gemilerde haşerelere karşı kediler görevlendirilirdi. Özellikle gemi personelinin gıdaları da bu şekilde korunmuş oluyordu.

Kedi Sam de haşere sorununa karşılık, Nazi savaş gemisi olan Bismarck’ın 18 Mayıs 1941 günü ilk ve tek görevine çıktığında görevli olarak gemiye alınmıştı. 27 Mayıs tarihinde batan gemideki 2100 personelden sadece 115 mürettebat kurtulurken, sağ kalanlar arasında kedi de vardı.

batmayan sam

Kedi Sam, İngiliz muhrip HMS Cossack mürettebatı tarafından kurtarılmıştır. HMS Cossack mürettebatı önceki isminden bağımsız olarak kediye “Oscar” adını vermiştir. Oscar'ın bulunduğu savaş gemisi Akdeniz ve Atlas Okyanusu bölgesinde devriye görevi yapmıştır.

Gemi 24 Ekim 1941 günü Cebelitarık açıklarında Nazi denizaltısı U-563 tarafından vurulmuş ve üç gün sonra batmıştır. Oscar gemiden sağ kurtulanlar arasındadır.

batmayan sam

Kedi bu kez yine Bismarck harekâtına katılmış olan HMS Ark Royal uçak gemisine alınmıştır. Ancak bu gemi de 13 Kasım 1941 günü Nazi denizaltısı U-81 tarafından torpidoyla batırılır. Geminin yavaş batması sayesinde mürettebat kaybı olmaz. Artık adı Batmayan Sam olan kedi de kurtarılır.

Cebelitarık'daki İngiliz yetkililerine teslim edilen Sam, yeterince macera yaşadığı gerekçesiyle deniz görevlerinden affedilir ve Belfast'daki bir orduevi bünyesine alınır. Sam'a ait Georgina Shaw-Baker tarafından yapılmış bir yağlı boya portre halen Greenwich'deki Ulusal Denizcilik Müzesi'nde sergilenmektedir.

batmayan sam