Baverstock'un Üç Boyutlu Nakışları

29.08.2019 / Kültür / Sanat / Genel

Londra merkezli tekstil sanatçısı Laura Baverstock, el sanatını onurlandıran ve sınırlarını ileriye taşıyan nakışlar üretiyor.

Baverstock'un Üç Boyutlu Nakışları

Nakışın sadece iplikten ibaret olduğunu sanabilirsiniz ancak tasarımların diğer elementlerle de işlenebileceğini kanıtlayan bazı sanatçılar var ve Baverstock da bunlardan biri. Hampton Court Sarayı'nda El Nakışı alanında lisans almaya karar vermeden önce güzel sanatlar ve moda tekstilleri okuyan sanatçı, metal boncuklar ve canlı renklere sahip iplerle göz kamaştırıcı üç boyutlu hayvanlar tasarlıyor.

“Nakışın çok zengin bir tarihi var. Bu zanaatın özel doğasını ve geleneksel tekniklerin çeşitliliğini çok ilham verici buldum. Özellikle altın işi nakışı konusunda uzmanım. Değerli metalleri kaliteli ipeklerle gölgeleyerek, parçalarıma farklı bir dokunuş ve his vermeyi seviyorum.”

İşine duyduğu bu sevgi ve bağlılığı Baverstock’u sinema sektörünün içine de çekmiş. Murder on the Orient Express ve Oscar adayı Mary Queen of Scots gibi filmlerin kostüm tasarımında çalışmış. Her filmde işlenen dönemin kendine özgü tarihi ve kültürünün, yaptığı nakış işlerini zenginleştirmesinden dolayı sinema sektörünü sevdiğini de sözlerine ekliyor.

baverstock el nakışı örneği 1

baverstock el nakışı örneği 2

baverstock el nakışı örneği 3

baverstock el nakışı örneği 4

baverstock el nakışı örneği 5

baverstock el nakışı örneği 6

baverstock el nakışı örneği 7