Baykar'dan Ukrayna'ya Jest

28.06.2022 / Genel

3 adet Bayraktar TB2 almak için Ukrayna halkının bağış topladığını öğrenen Baykar Grup, SİHA’ları hediye etme kararı aldı.

Baykar'dan Ukrayna'ya Jest

Baykar Makina ismiyle 1986 yılında Özdemir Bayraktar tarafından otomotiv sanayine yerlileştirmeye tabi hassas motor, pompa ve dişli kutusu parçalarının imalatı konusunda hizmet etme amacıyla kurulan şirket, günümüzde insansız hava araçları üretiyor.

Baykar, toplanan paralarla 3 adet Bayraktar TB2 SİHA almak isteyen Ukraynalı vatandaşlara bu SİHA’ları ücretsiz vereceğini duyurdu. Ayrıca toplanan paranın da Ukrayna halkı için kullanılmasını istedi.

halkın bayraktarı

Baykar tarafından Resmi Twitter hesaplarında yapılan açıklama şu şekilde:

Ukrayna halkının vatanlarını savunabilmek adına Bayraktar TB2 SİHA alabilmek için Halkın Bayraktar'ı adıyla düzenlediği bağış kampanyasının çok kısa bir sürede başarıyla tamamlandığını öğrendik.

Kamuoyunun tanıdığı isimler, gazeteciler, sanatçılar, futbolcular, iş insanları, sıradan insanlar hatta çocuklar bu kampanyanın başarıya ulaşabilmesi adına büyük veya küçük demeden bağışlar yaparak ülkelerini desteklemek için katkıda bulundular.

Vatansever Ukrayna halkının belirledikleri hedefe ulaşma arzusu ve dayanışma ruhu bizi de etkiledi. Baykar olarak toplanan bağışlar ile alınması hedeflenen 3 adet Bayraktar TB2 SİHA'yı hiçbir ücret talep etmeden Ukrayna'ya hibe ediyoruz. Bu hedef için toplanan tüm bağışın ise Ukrayna'nın onurlu halkının faydasına kullanılmasını rica ediyoruz.

Baykar olarak adil bir çözümü arzuladığımızı ve kalıcı bir barış için dua ettiğimizi saygıyla bildiririz.

3 Günde 20 Milyon Dolar Toplandı

Ukrayna halkı, Türkiye’den TB2 SİHA alabilmek için sadece 3 gün gibi kısa sürede 20 milyon dolar topladı.

Kampanyayı başlatan TV sunucusu Serhiy Prytula, hedeflerinin 3 ama toplanan parayla 4 SİHA alınabileceğini duyurmuştu.