Bebeklerde Ateşlenme

18.3.2019 / Sağlık

Ateş bir hastalık değil bir mücadeledir, sadece kontrol altında tutmamız gerekir.

Bebeklerde Ateşlenme

Biz anneleri en tedirgin eden şeylerden biri de ateştir muhakkak. Bebeğimiz ateşlendiğinde elimiz ayağımız birbirine dolanır; hâlbuki doktorlar ateşin korkulacak bir durum olmadığının ısrarla altını çizerler.

Peki ne yapmalıyız?

Bebeğin üzerindeki fazlalık kıyafetleri çıkartmakla başlayabiliriz işe. Ateş 38,5 dereceyi geçmediği müddetçe tedirgin olmamıza gerek yoktur.

bebeklerde ateş derecesi

Sık sık emzirmemiz gerektiğini unutmadan bebeğimizi beslemeli ve onu bol bol dinlendirmeliyiz. Bu süreçte bebeğimizin görünür durumunu da göz önünde bulundurmalıyız. Hareketleri aşırı yavaşladıysa, sürekli uyumak istiyorsa ya da u9118356_dbkabafın bakıyorsa işte bu durumlarda endişelenebiliriz.

Tavsiye olarak bebeğimizin ayaklarına limon suyuyla masaj yapmayı, burun tıkanıklığı varsa tuzlu su veya serum fizyoloji ile burnunu açmayı, kıyafetlerini tamamen çıkartarak (oda sıcaklığı 20-21 derece olmak şartıyla) vücudunu soğutmayı ve son olarak bunları yapmamıza rağmen ateş düşmüyorsa ateş düşürücü şurup verip bir doktora danışmanızı söyleyebilirim.

Unutmayın ki bebeklerimiz hasta ola ola bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Mikroplarla tanışmaması söz konusu bile değildir. Sakin olup hastalıklarla baş etmenin çarelerini aramalı ve bu süreçte asla panik yapmamalıyız.

bebek sağlığı