Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

6.05.2019 / Sağlık

Önemli hastalıkların vücudumuza girişine ilk kapıyı açan organ burnumuzdur.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Ağızlarından nefes almayı beceremeyen bebekler sadece burunları ile nefes aldıklarından dolayı burunları sıklıkla tıkanır. Aslında bu iyi bir şeydir, mikropların süzüldüğünü ve ilerleyemediğinin işaretidir. Biz büyükler bebekler kadar doğru nefes alamadığımızdan her soluduğumuz hava ağzımızdan yani süzülmeden vücudumuza mikropları taşır.

bebeklerde burun tıkanıklığı

Bebekler süzgeç görevi gören burunlarını doğru şekilde kullanırlar fakat bu sefer de burunlarının sık sık açılması gerekmektedir. İnsan vücudunda burun çok önemli bir yere sahiptir. Burnumuza giren herhangi bir mikrop, bakteri vs. temizlenmezse enfeksiyona dönüşür, bu enfeksiyon ilerleyerek boğaza oradan kulağa en son da akciğerlere iner ve tehlikeli enfeksiyon hastalıklarına yol açar.

Biz büyükler burnumuzu sık sık sümkürerek temizlemeyi ihmal etmemeliyiz. Bebeklerimizin ise bu işlemi yapabilmesi henüz imkansız olduğundan onlara yardımcı olmak biz ebeveynlerin aslında en önemli görevlerindendir.

Önemli hastalıkların vücudumuza girişine ilk kapıyı açan bu organ ihmale gelmez.

Canı acır veya çok ağlar korkusuyla bebeklerimiz için bu temizleme işlemini yapmaz isek emin olun onlara çok daha büyük kötülük etmiş oluruz.

Öncelikle burun tıkanıklığını engellemenin yollarını bulmalıyız. Çok yoğun tozlu ortamlardan uzak durarak, duman tarzı kirli hava solumaktan kaçınarak ve evimizi nemli tutarak burun tıkanıklığını büyük ölçüde engelleriz.

bebeklerde burun tıkanıklığı çözümleri

Bunun dışında bebeklerin burnunu temizlemek için ihtiyacımız olan şey kaynatılmış soğutulmuş yani steril edilmiş su ve sodyum klorür. Sodyum klorür ismi sizi korkutmasın bu hepimizin hayatında var olan sofralarımızdan eksik olmayan sofra tuzudur.

Bazı doktorlar bizi serum fizyolojiye yönlendirse de aslında bu serum fizyolojilerin içerik kısmını okuduğumuzda yapımı hiç de zor olmayan bir bileşimden oluştuğunu görürüz. Evde her an hazırlayabileceğimiz bu bileşim bazen bizim hayatımızı kurtarabilir.

Tüm bunlara dikkat etmemize rağmen burun tıkanıklığından kurtulamadığımız durumlarda, bebeğimizin burnuna bir enjektör yardımıyla (ki şimdi burun için özel üretilen yumuşak uçlu enjektörler bile piyasada mevcuttur) tuzlu sudan 1 ml kadar sıkıp burnu nemlendiriyoruz. Sonrasında burun aspiratörleri ile içeride bulunan pislikleri dışarı atabilmesi için burnu vakumluyoruz. Bu işlem burun nemlendirilmeden yapılırsa burunda bazı hasarlar meydana gelebilir.

bebeklerde burun tıkanıklığı çözümü

Bazı burun temizleme videolarında izlediğim bebeğin burnuna dik konumda tuzlu su sıkma işlemini ben beceremedim. O videolardaki gibi bir delikten suyu sıkarken diğer delikten pisliklerin çıkmasına birebir şahit olamadım. Ama yine de doktorlar o yöntemle burun yıkamayı da tavsiye ediyorlar, deneyebilirsiniz.

Sağlıklı bir şekilde solunan temiz havadan kendimizi ve bebeklerimizi mahrum etmezsek daha mutlu daha huzurlu günler bizi bekliyor olacak.