Bebeklerde Pişik

21.3.2019 / Sağlık

Hassas cilde sahip bebekler sık sık pişik olurlar. Art arda tekrarlayan ve geçmek bilmeyen pişikler bebeği de anneyi de huzursuz eder.

Bebeklerde Pişik

Pişiklerin sebebi bazen kullanılan bez markası iken, bazen annenin yediği ve sütle bebeğe geçen bazı asitli ya da acılı yiyecekler olabiliyor. Antibiyotik veya farklı ilaç kullanımı da pişiği tetikleyebiliyor.

bebeklerde antibiyotik ilaç kullanımının pişik etkisi

Eğer uzun süre geçiremediğiniz ve artık derinin açılmasıyla yara halini alan pişikleri varsa hiçbir şey kullanmadan sadece sarı kantaron yağı sürün. Kısa sürede iyileştiğine şahit olacaksınız.

Aslında pişiği ortaya çıkmadan engellemeye çalışırsanız bebeğinize de kendinize de büyük iyilik edersiniz. Her bezini değiştirdiğinizde poposunu güzelce temizledikten sonra havalandırır ve kremlerseniz pişiği büyük oranda engellersiniz.

bebeklerde kremleme ve vücudu havalandırma

Islak mendil kullanımı yerine temizleme pamuklarını ılık suyla ıslatarak yapacağınız temizlik veya sık sık poposunu yıkamak da oldukça etkili yöntemlerdendir.

Piyasada bebek pişikleri için çok fazla krem mevcut ve bu kremler genelde her bebeğin cildinde farklı etki gösterebiliyor, birine iyi gelen diğerinde etki etmeyebiliyor. Bu yüzden maalesef deneyerek karar vermelisiniz.

Ayrıca bebeklerin vücudunda hava almayan koltuk altı ve boyun altları da pişik olmaya çok meyillidir sık sık banyo yapsa dahi arada o kısımları kontrol edip havalandırarak kremlemekte fayda var.

Zeytinyağı da bebeklerin cildine iyi gelen nemlendiriciler arasındadır aslında. Her banyo sonrası ve belli aralıklarla vücuduna zeytinyağı ile hem masaj yapıp hem de nemlendirirseniz hassas cildi olan bebeğinizi büyük oranda pişikten kurtarırsınız.

bebeklerde pişik kremi